Biçme ve otlatma yüksekliğinin mavi ayrık (Agropyron intermedium (Hast.) Beauv.)'ın yem verimi ve kök gelişmesine etkileri
Effects of clipping and grazing height on the forage yield an root development of intermediorte wheatgrass (Agropyron intermedium (Host.) Beauv.)
  1. Tez No: 17677
  2. Yazar: SANİYE ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ii ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİÇME VE OTLATMA YÜKSEKLİĞİNİN MAVİ AYRIK (Agropyron intermedium (Host.) Beauv.) İN YEM VERİMİ VE KÖK GELİŞMESİNE ETKİLERİ Saniye ERTAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ömer BAKIR 199$, Sayfa: 39 Jüri: Prof. Dr. Ömer BAKIR : Prof.Dr.Sadık GENÇKAN : Prof.Dr. Ahmet ERAÇ Biçme ve otlatma yüksekliğinin mavi ayrık bitkisinin yem mevsimi ve kök gelişmesine etkileri konulu bu araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: 1- Biçme yüksekliği azaldıkça mavi ayrık bitkisinde biçim sayısı da buna paralel bir şekilde azalmıştır. 7.5 cm yüksekten biçilen bitkiler deneme süresince 14 kez biçildiği halde, 5.0 cm den biçilenler 13 ve 2.5 cm den biçilenler de sadece 9 kez biçilebilmişlerdir. 2-7.5, 5.0 ve 2.5 cm yükseklikten biçilen mavi ayrık bitkileri sırası ile her 5-6, 6-7 ve 7-8 günde bir 15.0 cm yüksekliğe erişmişler ve biçilmişlerdir. 3- En yüksek yararlanılan yeşil yem verimi 37.378 g: olarak 7.5 cm yükseklikten biçilen bitkilerden elde edilmiş ve bunu 31.35 gr ile 5.0 cm, 27.74 gr ile de 2.5 cm yükseklikten biçilen bitkiler izlemişlerdir. 4-2.5 cm yükseklikten biçilen bitkilerden elde edilen yararlanılan yem miktarı 100 olarak kabul edildiği zaman, 7.5 cm den biçilenlerinki 135 ve 5.0 cm den biçilenlerinki de 113 olarak bulunmuştur.III 5- Toplam yem verimi şeklinde en yüksek yem miktarı 57.53 gr olarak 7.5 cm yükseklikten biçilen bitkilerden elde edilmiştir. Bunu 43.47 gr ile 5.0 cm yükseklikten biçilen bitkiler ve 38.76 gr ile 2.5 cm yükseklikten biçilen bitkiler izlemişlerdir. 6- Araştırmadaki kontrol bitkilerinin yem verimleri ortalama 120.87 gr olarak bulunmuştur. Bu 100 olarak kabul edildiği zaman, 7.5 cm, 5.0 cm ve 2.5 cm yükseklikten biçilen bitkilerin yararlanılan yem verimleri sırası ile 30.91, 25.95 ve 22.95 olmuştur. 7- Kontrol bitkilerin toplam yem verimleri ortalama 145.27 gr olarak bulunmuştur. Bu 100 olarak kabul edildiği zaman 7.5, 5.0 ve 2.5 cm yükseklikten biçilen bitkilerin toplam yem üretimleri sırası ile, 39.60, 29.92 ve 26.68 olarak bulunmuştur. 8- En yüksek kök kuru ağırlığı ortalaması 5.47 gr olarak 7.5 cm yükseklikten biçilen bitkilerden elde edilmiş ve bunun 3.90 gr ile 5.0 cm ve 3.44 gr ile 2.5 cm yükseklikten biçilen bitkiler izlemişlerdir. 9- Kontrol bitkilerinin ortalama 16.94 gr olan kök ağırlıkları 100 olarak kabul edildiği zaman 7.5, 5.0 ve 2.5 cm yükseklikten biçilen bitkilerin ortalama kök ağırlıkları sırası ile 32.29, 23.02 ve 20.30 olmuştur. 10- Değişik yüksekliklerde biçme bitkilerin toprak üstü ve toprak altı gelişmelerini olumsuz olarak ve birbirine çok yakın derecelerde etkilemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Biçme, Biçme Yüksekliği, Biçim sayısı, Yem verimi, Yeşil yem "verimi'' Yararlanılan yem, Toplam yem, Toplam yem verimi, Kök gelişmesi, Kök ağırlığı, Mavi ayrık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF CLIPPING AND GRAZING HEIGHT ON THE FORAGE YIELD AN ROOT DEVELOPMENT OF INTERMEDIATE WHEATGRASS (Agropyron intermedium (Host.) Beauv. ) Saniye ERTAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ömer BAKIR 199||, Page: 39 Jury: Prof.Dr. Ömer BAKIR : Prof. Dr. Sadık GEN ÇILAN- : Prof. Dr. Ahmet ERAÇ The results of^fchis experiment whieh Mas conducted to study the effects of clipping hight on the forage yield and root development of intermediate wheatgrass can be summarised as follows:.z. 1- Number of clippings were decreased parallel to the decrease in clipping hight. Plants cut in 7.5 cm height from soil surface were clipped 14 tiroes during the exjperimentQl period, while plants cut in 5.0 and 2.5 cm heights were clipped 13 and 9 times, respectively. 2- Intermediate wheatgrass plants cut in 7.5, 5.0 and 2.5 cm heights were clipped when they reached to 15.0 cm height in every 5-6, 6-7 and 7-8 days, respectivolyg. 3- The highest green forage yield was obtained from plants clipped in 7.5 cm height as 37.37 gr per plant andthis was followed by plants clipped in 5.0 cm height as clipping 31.35 g and plants clipped 2.5 cm height as 27-74 g. 4- When it was assumed that the green forage yield of plants cut in 2.5 cm height as 100, the green forage yield of plants cut in 7.5 and 5.0 cm clipping heigts were 135 and 113, respectively. 5- The heighest total green forage yield was obtained in plants cut in 7.5 cm height as 5?. 53 g per plant. This was followed by plants cut in 5.0 cm height as 43.47 gr, and by plants cut in 2.5 cm height as 38.76 gr per plant. 6- The mean green forage yield of control plants which were cut once at the end of experiment was 120.87 gr.When it was assumed this amount of green forage as 100, the mean green forage yield of plants cut in 7.5, 5.0 and 2.5 cm heights were 30.91, 25.95 and 22.95, respectively. 7. The total green forage yield of control plants was 145.27 gr per plant. When it was assumed this as 100, the total green forage yield of plants cut in 7.5, 5.0 and 2.5 cm clipping height were 39.60, 29.92 and 26.68, respect ive ly. 8. The highest mean root dry weight was obtained in plants cut in 7.5 cm clipping height as 5.479. This was followed by plants cut in 5.0 cm height as 3.90 and by plants cut in 2.5 cm height as 3.44 gr per plant. 9. When the mean dry root weight of control plants which was 16.90 gr per plant was assumed as 100, mean dry root weights of plants cut in 7.5, 5.0 and 2.5 cm clipping heights were 32.29, 23.02 and 20.30, respectively. 10- Clipping in^ various heights had a negati almost equal effect on the growth and development of underground and above ground parts of plants. KEY WORDS: Clipping, Clipping height, Number of clipping, Forage yield, Green forage yield, Usable forage, Total forage, Total forage yield, Root development, Root weight, Intermediate Wheat - grdss.