Gaziantep güneybatısındaki üst kretase-eosen yaşlı birimlerin planktonik foraminifera biyostratigrafisi
Biostratigraphic investigation of the upper cretaceous-eocene units in southwestern Gaziantep based on planktonic foraminifera
- Tez No: 17678
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDİA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi GAZİANTEP GÜNEYBATISINDAKİ ÜST KRETASE - EOSEN YAŞLI BİRİMLERİN PLANKTONİK FORAMİNİFERA BİYOSTRATÎGRAFİSÎ Aynur (GÜNGÖR) HAKYEMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Vedia TOKER 1991, Sayfa: 120 Jüri : Prof.Dr. Vedia TOKER Prof.Dr. Tuncer GÜVENÇ Doç. Dr. Yavuz OKAN Bu çalışma, Gaziantep güneybatısında yüzlek veren, Alt Maestrihtiyen - Lütesiyen yaşlı denizel killi ve kırıntılı karbonatların içerdiği planktonik foraminiferlere dayanılarak yörenin biyostratigrafisini kurmak amacıyla gerçekleşitrilmiştir. ölçülen stratigrafi kesitlerinden alınan örneklerin mikropaleontolojik incelemesi sonucunda 64 planktonik foraminifer türü tanımlanmış ve bunlara dayanarak 14 planktonik foraminifer zonu saptanmıştır. Bu zonlar; - Alt Maestrihtiyen'de Globotruncana aegyptiaca Zonu, - Üst Maestrihtiyen'de Gansserina gansseri ve Abathomphalus mayaroensis zonları, - Alt Paleosen'de Morozovella pseudobulloides ve Morozovella trinidadensis zonları, - Orta Paleosen'de Morozovella uncinata ve Morozovella angulata zonları, - Üst Paleosen'de Planorotalites pseudomenardii ve Morozovella velascoensis zonları, - Alt Eosen'de Morozovella subbotinae, Morozovella formosa formosa, Morozovella aragonensis ve Acarinina pentacamerata zonlan, - Orta Eosen'de Hantkenina nuttalli Zonu'dur. ANAHTAR KELİMELER : Üst Kretase, Paleosen, Eosen, biyostratigrafi, Gaziantep, planktonik foraminifera zonları.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis BIOSTRATIGRAPHTC INVESTIGATION OF THE UPPER CRETACEOUS - EOCENE UNITS IN SOUTHWESTERN GAZİANTEP BASED ON PLANKTONIC FORAMESHFERA Aynur (GÜNGÖR) HAKYEMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Vedia TOKER 1991, Pages 120 Jury: Prof.Dr. Vedia TOKER Prof.Dr. Tuncer GÜVENÇ Doç. Dr. Yavuz OKAN The purpose of this study is to establish the biostratigraphy of the area in the sauthwest of Gaziantep which is based on planktonic foraminifera in the marine clayey and detrital carbonates deposited in the Early Maastrichtian - Lutetian time interval. Totally, sixty - four species of planktonic foraminifera have been determined by micropaleontological study of the samples collected from the measured stratigraphical sections, and the following fourteen planktonic foraminifera zones have been defined: - Globotruncana aegyptiaca Zone in the Lower Maastrichtian, - Gansserina gansseri and Abathomphalus mayaroensis zones in the Upper Maastrichtian, - Morozovella pseudobulloides and Morozovella trinidadensis zones in the Lower Paleocene, - Morozovella uncinata and Morozovella angulata zones in the Middle Paleocene, - Planorotalites pseudomenardii and Morozovella velascoensis zones in the Upper Paleocene, - Morozovella subbotinae, Morozovella formosa formosa, Morozovella aragonensis and Acarinina pentacamerata zones in the Lower Eocene, - Hantkenina nuttalli Zone in the Middle Eocene. KEYWORDS : Upper Cretaceous, Paleocene, Eocene, biostratigraphy, Gaziantep, planktonic foraminifera zones.