Formation preserving navigation of agent teams in 3-D terrains
Etmen takımlarının 3 boyutlu haritalarda formasyon koruyarak ilerlemeleri
- Tez No: 176780
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bir grup etmenin belli bir formasyonu koruyarak ilerlemeleri, özellikle 3 boyutta daha önce çok fazla çalışılmamış zor bir problemdir. Bu tez, bir grup etmenin 3 boyutlu arazide öntanımlı bir formasyonu koruyarak çarpışmadan yol bulmalarını sağlayan yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Sunulan metodlar, askeri simulasyonlardaki birlik seviyesindeki yarı-otonom kuvvetlerin ve bilgisayar oyunlarındaki bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterlerin ilerlemeleri gibi birçok alanda kullanılabilir. Sunulan yol bulma algoritması, ilk olarak, başlangıç noktasından bitiş noktasına, ağırlıklı bir çizge oluşturduğu arazi verisini kullanarak optimal bir yol bulur. Daha sonra, aynı zamanda hem formasyonu koruyarak hem de çarpışmaları engelleyerek, bir önceki aşamada bulunmuş olan optimal yol üzerindeki ardışık noktalardan sırayla her seferinde bir sonrakine grubun ilerlemesini sağlayan gerçek zamanlı bir yol bulma algoritması uygulanır. Buradaki metodların test edilmesi için bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Navigation of a group of autonomous agents that are needed to maintain a formation is a challenging task which has not been studied much in especially 3-D terrains. This thesis presents a novel approach to collision free path finding of multiple agentspreserving a predefined formation in a 3-D terrain. The proposed method could be used in many areas like navigation of semi-automated forces (SAF) at unit level in military simulations and non player characters (NPC) in computer games. The proposed path finding algorithm first computes an optimal path from an initial point to a target point after analyzing the 3-D terrain data from which it constructs a weighted graph. Then, it employs a real-time path finding algorithm specifically designed to realize the navigation of the group from one way point to the successive one on the optimal path generated at the previous stage, preserving the formation and avoiding collision both. A software was developed to test the methods discussedhere.