Synthesis of 4-iodopyrazole derivatives
4-iyotpirazol türevlerinin sentezi
- Tez No: 176781
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ZORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Heterosiklik bileşiklerin önemli bir sınıfını oluşturan pirazoller, bu yüzyılın başından beri birçok çalışmaya konu olmuş ve geniş alana yayılmış biyolojik aktivitelerinden dolayı da bu bileşiklere olan ilgi günümüzde artarak devam etmektedir. Asetilenik hidrazonların moleküler iyot ile gerçekleştirilen elektrofilik halkalaşma reaksiyonları 4-iyotpirazol türevlerinin sentezi için yeni bir metot olmuştur. 4-İyotpirazol türevleri daha çok sübstitüent içeren pirazol türevlerinin sentezinde çok önemli rol oynamaktadır. Bu sebepten dolayı fenilhidrazin ve ?-ß-asetilenik aldehit türevlerinden başlayarak 1-aril-5-alkil/aril-4-iyotpirazol yapısındaki 4-iyotpirazol türevlerinin sentezi araştırılmıştır. İlk olarak ilgili alkin türevlerinden DMF ile formilasyon tepkimeleri ile ?-ß-asetilenik aldehit türevleri sentezlenmiştir. Daha sonra aldehit türevleri fenilhidrazin ile 55 °C de 5 saat birlikte ısıtılarak hidrazon türevleri elde edilmiştir. Son olarak, asetilenik fenil hidrazon türevleri fazla miktardaki iyot molekülü ile 80 °C de 3 saat elektrofilik halkalaşma reaksiyonuna sokulmuştur. Elektrofilik halkalaşma reaksiyonları organik kimyada çok yaygın olarak kullanılsada asetilenik fenil hidrazonlardan pirazol türevlerini sentezlemek amacıyla kullanılmamıştır. Optimize edilmiş reaksiyon koşullarında bu tepkimeler 1-aril-5-alkil/aril-4-iyotpirazolleri oldukça iyi verimlerle tek ürün ya da ana ürün olarak üretmiştir. Bazı tepkimelerde 1-aril-5-alkil/arilpirazol türevleri yan ürün olarak çok düşük verimlerle alınmıştır. Sonuç olarak, ilk kez asiklik başlangıç maddeleri ?-ß-asetilenik aldehit türevleri ve iyottan başlanarak elektrofilik halkalaşma tepkimesi ile 4-iyotpirazol türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyrazoles have been studied for over a century as an important class of heterocyclic compounds and continue to attract considerable interest due to the broad range of biological activities they possess. The electrophilic cyclization of the acetylenic hydrazones initiated by molecular iodine could provide new ways of synthesizing biologically active 4-iodopyrazole derivatives, which are important precursors for the synthesis of highly substituted pyrazole derivatives. For this reason, we investigated the synthesis of 4-iodopyrazole derivatives, such as 1-aryl-5-alkyl/aryl-4-iodopyrazoles, starting from phenylhydrazine and ?,ß-acetylenic aldehyde derivatives. Initially, ?,ß-acetylenic aldehydes were synthesized by formylation reaction of corresponding alkynes with DMF. Then, hydrazone derivatives of these aldehydes were prepared by heating them with phenylhydrazine in a neat manner at 55 °C for 5 h. Finally, acetylenic phenyl hydrazone derivatives were subjected to electrophilic cyclization by treating with excess molecular iodine at 80 °C for 3 h. Although electrophilic cyclization is commonly used in organic chemistry, it has not been employed for the cyclization of acetylenic phenyl hydrazones to pyrazole derivatives. Under optimized conditions, these reactions afforded 1-aryl-5-alkyl/aryl-4-iodopyrazole derivatives in moderate to good yields as the single or the major product of the reactions. In some cases, 1-aryl-5-alkyl/arylpyrazole derivatives resulted from these reactions as minor products. In conclusion, 4-iodopyrazole derivatives were synthesized for the first time directly from acyclic starting materials, ?,ß-acetylenic phenylhydrazones and iodine, via electrophilic cyclization.