Theoretical investigation and design for x-ray lasers and their lithographic application
X-ışını lazerleri ve taş baskı uygulamasının kuramsal incelenmesi ve tasarımı
  1. Tez No: 176783
  2. Yazar: PINAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN K. BİLİKMEN, YRD. DOÇ. DR. ELİF KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Geliş açılı pompalama (grazing incidence pumping), x-ışını lazeri üretmek için kullanılan yöntemlerden birisidir ve uç morötesi taş baskı (extreme ultravioolet lithography) ise, 13,5 nm merkezli ve %2 bant aralıklı yumuşak x-ışını kullanarak taş baskı yapılan bir yöntemdir. Bu çalışmada Ti:Safir lazeri tarafından oluşturulan nikel benzeri molibdenyum ve neon benzeri titanyum x-ışını ortamları, EHYBRID ve bundan elde edilen verileri kulanarak işlem yapan bir kodun çalıştırılması ile modellenmiştir. Gereken atomik veriler Cowan kodu çalıştırılarak elde edilmiştir. Bunun yanı sıra Ti:Safir lazer sisteminin yükseltilmesi için gerekli zamanlama mekanizması kuramsal olarak türetilmiştir. Sonrasında, Uç morötesi taş baskı için gereken yumuşak x-ışını üretmek için, Sn XII ve Sn XIII iyonlarının 13,5 nm merkezindeki %2'lik bant aralığında kalan ışınımı EHYBRID kullanarak, 1064 nm dalga boyunda, 1 J enerjili ve 6 ns atım süreli bir lazer için modellenmiştir. Modellemede kullanılan şiddet aralığı 1-5 x 1012 W/cm2 dir. Farklı elektron sıcaklıkları için iyon oranları ile çizgi şiddetleri çarpışmalı ışımalı kod olan NeF kodu ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Grazing incidence pumping (GRIP) is a scheme to produce x-ray lasers and extreme ultraviolet lithography is a means of lithographic production which requires soft x-rays with a bandwidth of 2% centred at 13,5 nm. In this work firstly a grazing incidence pumping of Ni-like Mo and Ne-like Ti x-ray laser media were simulated by using EHYBRID and a post-processor code coupled to it. The required atomic data were obtained from the Cowan code. Besides, the timing issue needed for amplification purpose in a Ti:Sapphire laser system has been described theoretically. Afterwards, in order to produce soft x-ray lasers for extreme ultraviolet lithographic applications, emission of soft x-rays in the 2% bandwidth centred at 13.5 nm emitted from Sn XII and Sn XIII ions were simulated by using the EHYBRID code for a laser operating at 1064 nm with 1 J of pulse energy and 6 ns of pulse duration. The intensity range that has been investigated is between 1-5 x 1012 W/cm2. Ion fractions of tin ions and line intensities corresponding to different electron temperatures were calculated by using the collisional radiative code NeF.