Systematic component-oriented development with axiomatic design
Aksiyomatik tasarım ile sistematik bileşene yönelik geliştirme
  1. Tez No: 176789
  2. Yazar: CENGİZ TOĞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Aksiyomatik tasarım teorisi, bileşen yönelimli geliştirmeyi desteklemek üzeregenişletilmiştir. Ayrıca, bileşen yönelimli geliştirmeyi desteklemek için alanmühendisliği ve ontoloji mekanizmaları yardımı ile bir tasarım rehberliğioluşturulmuştur. Rehberlik, eksik bileşenlerin ve geliştirme ögeleri adaylarıarasındaki uymusuzlukların gereksinimler, tasarım, ve uygulama gibi değişiksafhalara yönelik olarak önerilmesi şeklindedir. Olgun alan kavramı, müşteriihtiyaçları, yazılım sistem gereksinimleri, yazılım tasarımı ve çok sayıdageliştirilmiş bileşenler için referans modellerinin mevcut olmasına bağlı olarakgeliştirildi. Sistem geliştirme süreci, müşteri ihtiyaçlarından başlayarak bileşenlereulaşma yönünde devam ederken her daımda geliştiriciye alanda neyin uygunolduğu ve neyin uygunsuzlaştığı bildirilir. Bu rehberlik, yapılmış seçimler ışığındaontolojıye dayanarak kısıtların kontrol edilmesi yolu ile gerçekleştirilir. Müşterigereksinimlerinin modellenmesi için yetenek modeli kullanılmaktadır. Örnekuygulamalar ile yöntem anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, component oriented development is supported with designguidance by extending the Axiomatic Design Theory for component orientation,and utilizing domain engineering and ontology mechanisms. Guidance is offeredin the form of suggesting missing components and discovering incompatibilitiesamong the candidate elements of software development, corresponding todifferent phases such as requirement analysis, design, and implementation. Amature domain concept is developed suggesting the availability of referencemodels for customer needs, software system requirements, software design, andalso a rich set of implemented components. As the system is being defined startingwith the customer needs and progressing towards components, at every step thedeveloper is presented what is available in the domain and what becomesunavailable. This guidance is based on the selections made so far, utilizingontology based constraint checking. Feature Models are incorporated for modelingcustomer needs. Case studies are presented for demonstration purposes.