Service oriented development through aximotic design
Aksiyomatik tasarım ile servis yönelimli geliştirme
- Tez No: 285738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU, YRD. DOÇ. DR. CENGİZ TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, aksiyomatik tasarım metodolojisi servis yönelimli yazılım mimarisiyle uyumlusistemlerin tasarımı için kullanılacaktır. Daha önce bileşen yönelimli yazılım mimarisindeaksiyomatik tasarım metodolojisinin uygulandığı bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında,müşteri isterleri, ürün alan tanımı ve bileşen kavramları desteklenmiştir. Günümüzde,web servislerinin popüleritesi artmış ve bileşenlere kıyasla daha fazla tercih edilecek halegelmiştir. Bu araştırma, aksiyomatik tasarım desteğiyle servis yönelimli modelleme ve geliş-tirme esası, daha önce yürütülmüs¸ bileşen yönelimli çalışmayla desteklenecektir. Hedef, ürünalanında sunulan müşteri isterlerini, gereksinimleri ve tasarımı birlikte düşünüp mevcut webservislerini etkin bir şekilde, geliştirme safhasında kullanmaktır. Çalışmada, sürec¸ modellerihiyerarşik bir yapıda sunulmakta, bu yapının yaprak seviyesindeki süreçleri de mevcut webservisleri ile karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research combines the methodology proposed in Axiomatic Design Theory (ADT) witha service oriented decomposition approach for systematic development of Service OrientedArchitecture compliant systems. A previous study had applied ADT to component orienteddevelopment where simultaneous specification and decomposition of models related to requirements,design, product domain, and components were supported. Recently, Web serviceshave gained popularity and they became a more desired alternative to components. Thisresearch sets the foundation for service-oriented modeling and development with ADT supportthrough enhancing the component oriented work conducted before. The goal is to be ableto consider customer needs viewed in the domain context, together with the requirements anddesign so that efficient development can take place based on existing Web services. The systemunder development is viewed as a hierarchy of process models where leaf-level processescorrespond to Web services.