Sinop sahil şeridinin turizm-rekreasyon olanaklarının saptanması turistik ve rekreatif gelişmelerin çevre ile etkileşiminin irdelenmesi
Finding out the possibilities for tourism and recreation along the Sinop coastal strip exploring the interaction between development in tourism recreation and environment
  1. Tez No: 17680
  2. Yazar: DİCLE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
III ÖZET SİNOP SAHİL ŞERİDİNDE TURİZM REKREASYON OLANAKLARININ SAPTANMASI TURİSTİK VE REKREATİF GELİŞMELERİN ÇEVRE İLE ETKİLEŞİMİNİN İRDELENMESİ Dicle oduz Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayran gelem Jüri 1991, sayfa :170 Prof. Dr. Hayran Çelem Prof.Dr. Metin BAŞAL Doç.Dr. Aydın SÜHEY Bugün tüm Dünya' cila olduğu gibi Türkiye'de de kalkınma sürecinde çevre kalitesinin korunmasının önemi anlaşılmış ve ekolojik temelli rasyonel planlama ilkesi benimsenmiştir.IV Bu tezde ülkemizde giderek artan turistik ve rekreatif gelişmelerin çevre ile etkileşimi konu olarak ele alınmıştır, çalışma alanı olarak seçilen, turizmin henüz tam olarak gelişmediği Sinop Kenti ve yakın çevresinin doğal, sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı incelenerek turistik ve rekreatif olanakları saptanmıştır. Mevcut ve olası turistik ve rekreatif gelişmelerin çevre üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri incelenerek sorunlar belirlenmiş ve öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Turizm ve çevre, Sinop, Turizm ve Rekreasyonun çevresel Etkileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINDING OUT THE POSSIBILITIES FOR TOURISM AND RECREATION ALONG THE SINOP COASTAL STRIP EXPLORING THE INTERACTION BETWEEN DEVELOPMENT IN TOURISM RECREATION AND ENVIRONMENT Dicle OGUZ Ankara university Graduate school of Natural and Applied sciences Department of Landscape Architecture superviser: prof. Dr. Hayran çelem 1990, page d70 Jury: Prof. Dr. Hayran çelem Prof.Dr.Me tin BASAL Assoc. Prof. Dr. Aydın SÜNEYİ Today the importance of protecting the environmental quality through the development period has been accepted in Turkey as well as in otherVI countries and also the rational planning principle based on the ecology has been recognised. The scope of this master thesis is the interaction of increasing touristic and recreational developments with the environment. The possibilities for tourism and recreation has been found out by observing the socio-economic, natural and cultural structure of Sinop and It's surroundings, which have been selected as the study area, and where tourism hasn't developed yet. Problems sorted out and suggestions made by exploring the possitive and negative impacts of tourism-recreation developments on the environment. KEY words : Tourism and Environment, Sinop, The Environmental impacts of Tourism and Recreation.