Troposferde mikro radyodalgalarının kırılımı ve Türkiye troposferindeki propogasyon üzerine etkileri
Tropospheric microwave refraction and its effect over Turkey's troposphere
  1. Tez No: 17681
  2. Yazar: RAMAZAN ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER TÜZÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi TROPOSFERDE MİKRO DALGALARIN KİRİLİMİ VE TÜRKİYE TROPOSFERİNDEKİ PROPOGASYON ÜZERİNE ETKİLERİ Ramazan ARABACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP 1991, Sayfa : 87 Jüri : Prof. Dr, Önder TÜZÜNALP Prof. Dr. Erdem YAZGAN Doç.Dr. Erdoğan APA YDIN Doç.Dr. Ali Ulvi YILMAZER Bu çalışmada, Troposfer'de mikro radyodalgalarimn meteorolojik etkenlerle kınlımı ve propogasyonu üzerine etkileri araştırıldı. Radio haberleşme sistemlerinin planlama aşamasında radio kırılırlığı ile ilgili para metreleri öngörmek için atmosferdeki radio kırılma indisi karakteristiklerinin değerlendirilmesinin haberleşme kalitesi ve propogasyon öngörümü açısından önemli olması nedeniyle, bu araştırmada; Özellikle yer-yer mikrodalga haberleşme sistemlerinin planlanmasında, propogasyon tahminlerinde kullanılacak parametrelerin, Türkiye'nin iklim koşullarına ve bölgelere göre ayrı ayrı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca mevcut radyosonde istasyonlarının bütün Türkiye genelinde farklı iklim bölgelerini kapsayacak sayıya ulaşması halinde, daha kapsamlı bir çalışmanın yapılabilmesi için, bu konuda ülkemizde ilk adımın atılması ve ileride yapılacak çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Araştırma, ülkemizde 1989-1990 yıllarına ait radiosonde istasyonlarından temin edilen mevcut meteorolojik verilerden faydalanılarak yapıldı. Türkiye'nin iklim koşullarına göre, kırılırlık gradyamndaki değişim, kırılırlık gradyanının bölgesel ve mevsimlik istatistiksel özellikleri, kırılırlık gradyanı ve yüzey kırılırlığı arasındaki ilişki (correlation) ve ortalama dikey kırılırlık yapısı incelendi. Bölgelerde, her aya ait, kırılırlık değişimi, yüzey kırılırlığı, dikey yapının yükseklik katsayısı ve etkin yer yarıçap faktörü değerlerinin ortalamaları bulundu. Veri miktarının ben zeri araştırmanın yapıldığı bazı ülkelere göre, yeterli düzeyde olmamasına rağmen, kırılırlık gradyanı ve yüzey kırılırlığı arasında %81.5 oranında bir ilişkinin olduğu belirlendi. Stan-IV dart atmosfer için CCIR tarafından yayınlanan [5] kırılırlık değişimi, etkin yer yarıçap faktörü, yüzey kırılırlığı ve dikey yapı yükseklik katsayısı değerlerinden, ülkemiz için elde edilen değerlerin oldukça farklı olduğu tesbit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Radio kırılırlığı, yüzey kırılırlığı, kırılırlık gradyanı, Troposferik radio dalga propogasyonu, radio boşluktan, kanallama, Troposferik saçılma, (e.m.) dalgaların kırılmadan dolayı bükülmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis TROPOSPHERIC MICROWAVE REFRACTION AND ITS EFFECT OVER TURKEY'S TROPOSPHERE Ramazan ARABACI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physical Engineering ^cZTi99T7Page":l:7 ~~ | Jury : Prof.Dr.Önder TÜZÜNALP Prof.Dr.Erdem YAZGAN Assoc.Prof.Dr.Erdoğan APAYDIN Assoc.Prof.Dr Ali Ulvi YILMAZER The refraction of microwave propogation due to meteorologic effects is examined and the results are applied to the Turkey's troposphere. In order to predict the refreaction parameters in the planning phase of point-to-point radio communication systems, the climatic effects over Turkey's troposphere is evaluated using the available data obtained from the exisiting radiosonde stations. In the present work, it is also aimed to highlight the possible further evaluations to extend this study to all of the Turkey's troposphere by sufficiently increased number of radiosonde stations necessary for a more complete works. This work is performed by using meteorological data obtained by (7) radiosonde sta tions belonging to 1989-1990 period. According to varius climatic conditions over Turkish territory, the changes of refracti ve gradient, statistical behaviour of regionaland seasonal changes of refractive gradient and its correlation with surface refractivity structures are evaluated. As the locally avaliable data obtained from limited number of radiosonde measure ments, a high value of correlation (81,5%) between refractive gradient and surface refracti vity is achieved. It is concluded that remarkable differences and deviations are observed compared to CCIR Vol.5 values as far as refraction variations, effective Earth's radius, surface refractivity and vertical elevation coefficients are concerned. KEYWORDS : Radio wave refractivity. Surface refractivity, Refractivity gradient, Refractive Index, Path pro file, Tropospheric radio wave propogation, Radio holes, Ducting, Tropospheric scattering, Ray bending