Statistical modelling of financial statements of Turkey: A panel data analysis
Türkiye?deki sektör bilançolarının istatistiksel modellenmesi: Panel veri analizi
  1. Tez No: 176803
  2. Yazar: DENİZ AKINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM İLK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mali başarısızlık hem ülke ekonomisi hem de şirketlerin şahsi durumlarının değerlendirilmesi açısından önemli bir konudur. Mali başarısızlığa uğramış şirketlerin sayısındaki artış ülke kaynaklarının iyi kullanılmadığını göstermektedir. Ülkemizde, yakın zamanda mali başarısızlık hem küçük hem de büyük şirketleri tehdit etmektedir. Mali başarısızlığı etkileyen faktörleri modeler kullanarak belirlemek ve bu modelleri finansal durumları denetlemek için kullanmak önemlidir. Günümüz Türkiye'sinde bu amaçla kullanılan istatistiksel yöntemler kesitsel veriler üzerine kurulan tek seviyeli modelleri içermektedir. Oysa ki, panel verilere çok seviyeli istatistiksel modellerin uygulanması daha çok bilgi vermesi ve hesaplanan mali başarı olasılıklarının çok daha güvenilir olması açısından daha uygun olacaktır. Bu tezde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan elde edilen halka açık panel veriler incelenmiştir. Çalışmada, Sanayi ve Hizmet sektörlerinden bazı firmaların finansal başarıları araştırılmıştır. Panel verinin incelenmesinde, veri görüntüleme yöntemleri, kayıp veri tahminlerine, çoklu bağlantı probleminin olası çözümleri, tek düzeyli lojistik regresyon modelleri ve çok düzeyli istatistiksel modeller kullanılmıştır. Bu yöntem ve modellerle ilgilenilen firmaların finansal başarı olasılıkları hesaplanmıştır. Firmanın finansal başarısızlığı ile alakalı faktörler belirlenmiş ve bunların zaman içerisindeki değişimleri gözlemlenmiştir. Modeller ve erken uyarı sistemlerinde, 100%'e varan doğru sınıflandırma başarıları elde edilmiştir. Hizmet sektöründe az sayıda şirketin halka açık veri bulundurması bu sektöre ilişkin modellerin başarısını düşürmüştür. Daha fazla birimden, daha uzun zamanda ve aynı formatta toplanmış verilerin akademik camiayla paylaşılması durumunda hem akademisyenler hem de yöneticiler için yararlı çıktılar alınacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial failure is an important subject for both the economical development of the country and for the self - evaluation of individual companies. Increase in the number of financially failed companies points out the misuse of the country resources. Recently, financial failure threatens both small and large companies in Turkey. It is important to determine factors that affect the financial failure by analyzing models and to use these models for auditing the financial situation. In today?s Turkey, the statistical methods that are used for this purpose involve single level models applied to cross-sectional data. However, multilevel models applied to panel data are more preferable as they gather more information, and also, enable the calculated financial success probabilities to be more trustworthy. In this thesis, publicly available panel data that are collected from The Istanbul Stock Exchange are investigated. Mainly, financial success of companies from two sectors, namely industry and services, are investigated. For the analysis of this panel data, data exploration methods, missing data imputation, possible solutions to multicollinearity problem, single level logistic regression models and multilevel models are used. By these models, financial success probabilities for each company are calculated; the factors related to the financial failure are determined, and changes in time are observed. Models and early warning systems resulted in correct classification rates of up to 100%. In the services sector, a small number of companies having publicly available data result in a decline in the success of models. It is concluded that sharing data with more subjects observed in a longer time period collected in the same format with academicians, will result in better justified outputs, which are useful for both academicians and managers.