Eta-Eta prime mixing in chiral perturbation theory
Kiral tedirgeme kuramında Eta-Eta üssü karışımı
  1. Tez No: 176806
  2. Yazar: AHMET KOKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kuvantum Renk Dinamigi'nin (QCD) kuvvetli etkilesimleri acıklayan kuramolduguna inanılmaktadr. Yuksek enerjilerde, hızlandırıcılardaki etkilesimleriacıklamakta basarılı bir sekilde kullanılmıstır. Bu enerjilerde, hesap yapmakicin tedirgeme (perturbasyon) kuramı kullanılmaktadır. Ancak dusuk ener-jilerde, kuvvetli etkilesme sabiti buyuk degerler aldıgı icin, tedirgeme kuramıartık kullanılamaz. Bu yuzden tedirgemeye dayanmayan yaklasımlara ihtiyacvardır. Bu yaklasımlardan bir kısmı, direk olarak QCD Lagrangian'ını kullanır,QCD toplam kuralları ve orgu (latis) hesapları gibi. Bir kısmı ise, etkin kuramyaklasımını kullanarak, deneysel gozlemlenen nicelikler arasında iliskiler bulur.Kiral Tedirgeme Kuramı da bunlardan biridir. Bu tezde Kiral tedirgeme ku-ramının genel bir tekrarını yaparak bu baglamda eta ve eta-ussu mezonlarınınkarısım olayını inceleyecegiz.
Özet (Çeviri)
Quantum Chromodynamics (QCD) is believed to be the theory of strong in-teractions. At high energies, it has been successfully applied to explain theinteractions in accelerators. At these energies, the method used to do the cal-culations is perturbation theory. But at low energies, since the strong couplingconstant becomes large, perturbation theory is no longer applicable. Hence,one needs non-perturbative approaches. Some of these approaches are basedon the fundamental QCD Lagrangian, such as the QCD sum rules or latticecalculations. Some others use an effective theory approach to relate experimen-tal observables one to the other. Chiral Perturbation Theory (ChPT) is one ofthese approaches. In this thesis, we make a review of chiral perturbation the-ory and its applications to study the mixing phenomenon between the neutralpseudoscalar mesons eta and eta-prime.