Reflections of cultural capital on exchange of populations: The case of Çeşme and Alaçatı
Kültürel sermaye üzerinden nüfus mübadelesine bakmak: Örnek durum, Çeşme ve Alaçatı kasabaları
- Tez No: 176813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Göç terimi, tarih boyunca, yabancı olmadığımız bir olgu olarak karşımıza çıkar. Ancak, Yunan ve Türk Hükümetleri arasında, 30 Ocak 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması, nüfusların karşılıklı naklinin, yani mübadelenin, kuramsal ve uygulamalı çerçevesini baştan tanımlayan yeni bir sayfa açmıştır. Ayrıca yeni model bu planlı azınlık değişimi fikrinin beraberinde getirdiği sorunların neticesinde gerçekleşen sosyal, ekonomik, politik ve kültürel dönüşüm, Ege kıyılarında sosyal hacimde ve fiziksel çevrede büyük değişimleri de tetiklemiştir.Bu tez, kısaca, 1900-1930 tarihleri arasında gerçekleşen göçler ve mübadele uygulaması sonrasında gerçekleşen sosyal ve fiziksel hacimdeki dönüşümünün kriterlerini ve şeklini yeniden değerlendirmektedir. Bu amaçla, tez mübadelenin sonuçlarının değerlendirilmesi sürecine alternatif bir anlayış kazandırmak için Pierre Bourdieu'nun genişletilmiş sermaye kavramını önermiştir. Bu tezin teorik çerçevesi de Pierre Bourdieu'nun dört sermayesi, çok-boyutlu sosyal hacmi ve bu hacmin bir yansıması olarak fiziksel çevre ile yapılandırılmıştır. Ayrıca, bu tez savaşları sermaye ağına ve karakterize ettiği fiziksel çevreye verilebilecek en büyük hasar olarak kabul edip, bu teoriyi 1900-1930 yılları arasında savaşı ve göçü deneyimlemiş olan Ege Bölgesi'nden bir yörede örneklemektedir.
Özet (Çeviri)
?Migration? is not a term that was totally alien for anyone throughout the history. However, Lausanne Convention of 30 January 1923 -between Greek and Turkish authorities- was a new page to conceptualize and comprise both the theoretical and practical frame of the ?population transfer?. Thus, the problems encountered with the decision of proposing a new model of compulsory exchange of minorities resulted into social, economical, political and cultural transformation in the social space and the physical environment in the Aegean regions.This thesis, briefly, aims to re-evaluate the criteria and the manner that leads the transformation in the physical environment and the organization of the social space after the mutual exchange of populations. In this attempt, the thesis suggests an alternative way of understanding towards the evaluation of the results of population transfer by introducing Pierre Bourdieu?s extended capital. Thus, the theoretical frame of this study is constructed by Bourdieu?s four capitals, the multi-dimensional social space and the physical environment as its reflection. Yet, this thesis assumes that ?wars? could be the ultimate devastation for the capital network which influentially characterizes the physical environment and this theory will be examplified by a migration period that was experienced between 1900 and 1930 in Aegean regions.