The effects of twelve quorum-sensing gene products on the expression of Bacabcde operon in Bacillus subtilis
12 adet hücre sinyali algılama mekanizması gen ürününün Bacillus subtilis Bacabcde operon ekspresyonu üzerine etkileri
  1. Tez No: 176814
  2. Yazar: İSMAİL ÖĞÜLÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN YAZGAN KARATAŞ, PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bacillus subtilis'te genetik kompetans, sporulation ve antibiyotik üretimi hücre yoğunluğu sinyali mekanizması ile kontrol edilmektedir. B. subtilis'in bazı suşları tarafından sentezlenen basilisin, L-alanin ve L-antikapsinden oluşmuş bir dipeptitdir. Basilisin biyosentezinin, ComQ/ComX, PhrC (CSF), ComP/ComA'nın etkisinde hücre yogunluğu sinyali mekanizmasının kontrolü altında olduğunu ve bunun Spo0K (Opp)'ye bağlı bir biçimde gerçekleştiğini daha önceki çalışmalarımızda göstermiştik. Kısa bir süre önce, B. subtilis 168'in ywfBCDEF genlerinin basilisin biyosentetik fonksiyonlar taşıdığı gösterilmiş ve ilgili operon bacABCDE olarak yeniden adlandırılmıştır. Şimdiki çalışma, daha önce tanımlanan srfA, oppA, comA, phrC, phrF, phrK, comQ(comX), comP, spo0H, spo0A, abrB ve codY regülator genlerinin bacABCDE basilisin biyosentetik operonunun üzerine transkripsiyon düzeyinde etkilerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. bac operon ekspresyon düzeyinin ölçülmesi için, Bacillus subtilis'e özgü, bacA gen lokusu ile füzyon oluşturacak bir lacZ geni içeren, B. subtilis PY79 bacA::lacZ::erm füzyonu taşıyan suşu oluşturulmuştur. Daha sonra çalışılan hücre yoğunluğu sinyali genleri, bloke edilmiş uygun mutant suşlar kullanılarak bacA::lacZ::erm füzyonu taşıyan suşun kompetent hücre transformasyonu sonucunda inaktive edilmiştir. Elde edilen suşlar ve füzyonu taşıyan suş (kontrol) PA besiyeri içerisinde büyültülmüş ve bacA genine bağlı ß-galaktosidaz aktiviteleri ölçülmüştür. bacA-lacZ ekspresyonu srfA, oppA, comA, phrC, phrF, phrK, comQ (comX), comP, spo0H and spo0A inaktif mutantlarda ciddi şekilde azalmıştır. Diğer yandan, abrB geni bloke edilmiş mutantta bacA ekspresyon düzeyi logaritmik büyüme fazı sırasında yaklaşık iki artmış, codY inaktif mutantta ise durağan fazı sırasında ciddi şekilde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In Bacillus subtilis, genetic competence, sporulation and antibiotic production are controlled by quorum-sensing global regulatory mechanism. Bacilysin, being produced and excreted by certain strains of Bacillus subtilis, is a dipeptide antibiotic composed of L-alanine and L-anticapsin. We showed that the biosynthesis of bacilysin is under the control of quorum sensing global regulatory pathway through the action of ComQ/ComX, PhrC (CSF), ComP/ComA in a Spo0K (Opp)-dependent manner. Recently, the ywfBCDEF genes of B. subtilis 168 were shown to carry biosynthetic core function and renamed as bacABCDE operon. The objective of the present study is to elucidate the effects of previously-identified genes srfA, oppA, comA, phrC, phrF, phrK, comQ (comX), comP, spo0H, spo0A, abrB and codY on the expression of bacilysin biosynthetic operon bacABCDE. In order to monitor the expression of bac operon a B. subtilis strain, namely OGU1, containing a transcriptional bacA-lacZ fusion at bacA locus was constructed. Subsequently, each of the above-mentioned genes of cell density signaling was insertionally inactivated by transforming the competent cells of OGU1 with chromosomal DNA of the corresponding blocked mutant strains. The resulting strains and OGU1 as the control were cultured in PA medium and bacA-directed ß-galactosidase activities were monitored. bacA-lacZ expression was severely impaired in the srfA, oppA, comA, phrC, phrF, phrK, comQ (comX), comP, spo0H and spo0A disrupted mutants. On the other hand, in the abrB single mutant bacA expression level increased nearly 2-fold during exponential growth and in the codY mutant it severely decreased during the stationary phase.