A study of emotional responses towards brands and branded products
Kullanıcıların markalara ve markalı ürünlerine olan duygusal yaklaşımı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 176812
  2. Yazar: ARMAĞAN KARAHANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ürün deneyimi, kullanıcının duygusal kullanımlarını içeren, çok boyutlu bir ürünkullanıcıetkileşimidir. Duygusal deneyim de ürün deneyimini içeren, markaların ve bumarkaların ürünlerinin uyandırdığı duyguları kapsamaktadır.Bu tez temel olarak literatür taraması ve deneysel çalışma üzerine kurulmuştur.Çalışma, marka ve ürün duygularının arasındaki ilişkiyi ve bu duyguları uyandıran ürünözelliklerini araştırmaktadır. Çalışmada öncelikli olarak duygu süreçlerini açıklamaküzere duyguların psikolojik altyapısına değinilmektedir. Ardından, kullanıcı duygularıtasarım ve pazarlama bakış açılarından incelenir. Bu tez, deneysel çalışmanın sırasındatoplanan bilgi ile desteklenir.Deneysel çalışma kullanıcı duyguları, ürün özellikleri ve markalar arasındaki ilişkiyiaçıklar. Bu çalışmada 5 markanın birer ürünü (bu çalışmada ütü) kullanıcıları gösterilmişve duygularını belirtmeleri istenmiştir. Her kullanıcıya, daha önceden oluşturulan doğrumarkalı (O), karıştırılmış markalı (M) ve markasız (N) ürünler gösterilmiştir. 105katılımcının değerlendirmesi istatistik ve içerik analizleri ile değerlendirilmiştir.Toplanan veriler, SPSS program kullanılarak her ürün grubu için ayrı olarakdeğerlendirilmiş, daha sonra gruplar kendi içlerinde değerlendirilmiştir. Amaç,markalara olan izlenimlerle, ürünlere olan duyguların arasında var olan olası ilişkileri vepozitif/negative duygulardaki değişimleri incelemektir. Araştırma sonuçları markalaşma,ürün kimliği ve ürün duyguları hakkında değerli bilgiler vermektedir. Bu çalışma ayrıcamarkaların ürünlere olan duygusal tepkileri nasıl etkilediği konusunda geniş bir anlayışoluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Product experience is a multi?dimensional user?product interaction, which includes theuser?s emotional aspects. Emotional experience is a component of product experiencewhich comprises the emotions elicited by the brands and products of the brand. Thisstudy investigates the relationship between brand and product emotions and thequalities of products that evoke these emotions.The presented study was mainly based on literature review and empirical study. First,psychological background of emotions was reviewed to explain the process underlyingthese emotions. Then, emotions of users were investigated from design and marketingperspectives. The literature review was then supported by the data collected throughthe findings of the empirical study.The empirical study aimed at examining the relationship between emotions of users,product qualities and brand of the product. One product of five different brands wereshown to the participants and each participant was asked to rate their emotions. Eachparticipant was shown one set of products (i.e. iron), and each set was consisted oforiginal (O), mixed (M) brand names or no brand name (N). The results of 105participants were evaluated using statistical analyses and content analyses methods.The data analyses were undertaken separately for each of the product groups, with thefindings for each group then being cross?compared using SPSS software. The aim was toelicit information on possible relations between brands that form certain impressionsof, and emotions towardsproducts bearing their brand name, plus the change innegative/positive emotions associated with each iron across the three groups. Theresults give valuable insights into the practical impact of branding, product identity andproduct emotions. The study also extends the understanding of how branding affectspeople?s emotional responses to consumer products.