The situation of ecodesign in Turkish industry
Çevreye duyarlı ürün tasarımının Türkiye endüstrisindeki konumu
  1. Tez No: 176815
  2. Yazar: ECE GÜRAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Architecture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çevreye duyarlı tasarım, bir ürünün, fonksiyonel, kullanışlı, estetik ve ergonomikolma gibi temel özelliklerini sağlarken, tüm yaşam döngüsü içerisindeki çevreseletkilerini azaltmayı hedefleyen bir ürün geliştirme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım,sürdürülebilir üretim, tüketim ve kalkınma için önemli bir basamak olarak kabuledilmektedir. Bu tez, tasarım ve üretim ile bağlantılı olarak Türkiye endüstrisinde,çevreye duyarlı tasarımın yerini gözden geçirmektedir. Çalışma, öncelikle çevreyeduyarlı tasarım ile ilgili genel literatürü ortaya koymakta ve uluslararası altı çalışmayıkarşılaştırmalı olarak analiz ederek içeriden/dışarıdan çevreye duyarlı tasarımı destekleyenve engelleyen unsurları araştırmaktadır. Ardından Türkiye?de yer alan çevreye duyarlıtasarım uygulamaları tartışmaktadır. Bulguları desteklemek için ise üç paydaş grubu(devlet, üniversite ve endüstri) ile röportajlar yapılmıştır. Çalışmanın sonunda,Türkiye?de çevreye duyarlı ürün geliştirme sürecinde, ambalaj ve elektrik & elektroniksektörlerinde destekleyici ve engelleyici unsurların rolünü araştırmak amacıyla bir çalışmagerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak çevreye duyarlı tasarımda uygulamalarının geldiği seviye, açısından destekleyicive engelleyici faktörler arasından en önemlisinin, Türkiye?nin içinde bulunduğu ekonomikdurum ile yakından ilişkili olduğu bulunmuştur. Daha dengeli bir ekonomik pozisyon sağlandığıtakdirde: (i) uzun vadede üretimde maliyet azaltımı (ii) üretim sürecinde yenilikçi bir yaklaşım (iii)ürün geliştirimi ve (iv) marka farkındalığını arttırmak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Ecodesign is an approach for product development, which focuses on minimizingthe environmental impacts of the product during the whole life cycle whilemaintaining the major concerns such as function, usability, aesthetic andergonomic qualities. This approach is regarded as a fundamental step to achievesustainable production, consumption and development.The thesis examines the current situation of ecodesign in Turkish Industry, inrelation to design and manufacturing. First, it introduces the literature onecodesign in general, and more specifically, it presents a comparative analysisof six international studies with an aim to explore internal and external stimulifor promoting ecodesign, as well as reflections on barriers that wereencountered. Then, literature review on ecodesign activities in Turkish industryis discussed. To complement these findings, the results of the interviewsconducted with three stakeholder groups (i.e. government, universities andindustry) are presented. Finally, the results of a study that was conducted inTurkish packaging, and electric & electronics sectors to understand approachesof environmentally-conscious product development, the drivers and the barriersof ecodesign implementation into these sectors are revealed.The level of ecodesign implementation is found to be strongly related with theeconomic situation of Turkish context, which is the most important determiningfactor for the drivers and barriers found in the study. Acquiring a more stableeconomic situation, ecodesign will become a considerable competitive advantagethrough: (i) reduction of manufacturing costs in the long term, (ii) innovationalapproach in the manufacturing process and product development, and (iii)increasing brand awareness.