Transformation of an urban vector: Eskişehir highway, Ankara
Bir kentsel vektörün dönüşümü: Eskişehir yolu, Ankara
- Tez No: 176816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN, DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ülkenin modernleşme projesi kapsamında sabit konfigürasyonlar, tanımlı formlar, limitler ve sınırlarla planlı bir kent olarak inşa edilen Ankara yeni zaman-mekan anlayışı etkisinde melezlikler, yakınlıklar, sürtünmeler, üst üste geçmeler ve çakışmalar ile dönüşmektedir.Bu tez, Ankara kentinin gelişim koridoru olan Eskişehir Yolu'nun hızlı dönüşümünü sunar. Eskişehir Yolu kentin karmaşık metropolitan durumunu yansıtması açısından seçilmiştir. Çalışmada Eskişehir Yolu bir "vektör? olarak ele alınmıştır. ?Vektör,? yeni kent mimarisini hem vektörün hem de dönemin özelliklerini yansıtan ?yoğunluk,? ?hareket,? ?yön? ve ?miktar? gibi kavramlar ile yeniden tanımlayan karmaşık kent durumunun çok boyutlu dinamiklerini açığa çıkarmak için bir araç olarak kullanılmıştır.Eskişehir Yolu vektörel bir kent alanı olarak kendisini ve çevresini doğrusal olmayan kapitalist üretim süreci ile dönüştürmektedir. Bu dönüşümü anlamak için, büyük sermayenin büyük projeleri olan küreselleşmenin ?yeni kent objeleri,? mimarlık ve kent planlaması arasındaki yeni ilişki biçimleri de gözetilerek ?yoğunluk,? ?hareket,? ?yön? ve ?miktar? kavramları ile belirlenen bir çerçevede incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The urban transformation of the city of Ankara as a planned and constructed city with ?stable configurations,? ?definitive forms,? ?limits? and ?boundaries? in scope of modernization project of the country, is under the influence of new space-time understanding with ?hybridizations,? ?proximities,? ?frictions,? ?overlaps? and ?superpositions? in neo-liberal era.This thesis presents the rapid transformation of Eskişehir Highway which is the ?development corridor? of the city of Ankara. Eskişehir Highway is chosen in order to reflect the complexity of the ?metropolitan condition? of the city of Ankara. Eskişehir Highway will be questioned as a ?vector? which will be used as a tool to decipher multi-dimensional dynamics of this complex urban condition which reconfigures the new urban architecture with ?intensity,? ?movement,? ?direction? and ?magnitude? as both the features of the vector and era.The Highway as a vectorial urban realm is transforming itself and the nearby, with the non-linear capitalist project production process. In order to understand this transformation, the ?new urban objects? of globalization will be examined as big projects of large capital regarding the new relation patterns between architecture and the urbanism under a framework shaped by the notions of ?movement?-?fluidity?-?speed?, ?intensity?, ?direction? and ?magnitude.?