Apolipoprotein A5 genetic polymorphisms in Turkish population and the risk of ischemic stroke
Türkiye popülasyonunda apolipoprotein A5 genetik polimorfizmleri ve iskemik inme riski ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 176817
- Danışmanlar: DR. BİRSEN CAN DEMİRDÖĞEN, PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnme tüm dünyada üçüncü ölüm sebebi ve en yaygın sakatlık nedenidir. 369 amino asit içeren apolipoprotein AV (apo AV) proteinini kodlayan Apolipoprotein A5 geni (APO A5), değişmiş trigliserit (TG) düzeyleri ile ilişkili bir çok tek nükleotid polimorfizmi (SNP) içermektedir. Ateroskleroz iskemik inmenin başlıca sebebidir ve bu patoloji TG düzeyindeki değişiklikler ile ilişkili olabilir. Bu çalışmanın ana amacı APO A5 geninin kodlayan (c.553G>T) ve promotor bölgesindeki (-1131T/C) polimorfizmlerini iskemik inme için risk faktörü olarak incelemektir.Türk popülasyonundaki çalışma grubu, aralarında akrabalık olmayan 198 iskemik inme hastası ve 130 kontrolden oluşmuştur. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. Tam kan örnekleri Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi Nöroloji Bölümünce temin edilmiştir. Hipertansiyon ve diyabet, inme hastalarında kontrollerden 2,5 kat fazla ve yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C) hastalarda anlamlı bir biçimde düşük bulunmuştur. Lojistik regresyon analizi, hipertansiyon, diyabet ve sigaranın inme için önemli tahmin unsurları olduğunu göstermiştir. c.553T ve -1131C riskli alellerin frekansları hastalarda sırasıyla 0,003 ve 0,098 idi ve kontrollerle neredeyse aynıydı. Hipertansiyonlu ve diyabetli insanlarda iskemik inme riski -1131C aleli taşıyanlarda (eşitsizlik oranı [Odds ratio; OR] sırasıyla= 3,4 ve 6,4) -1131TT genotipli bireylere göre daha yüksekti (sırasıyla TG OR= 2,3 ve HDL-C 1,9). Aynı genotipteki kontrollerinkiler ile kıyaslandığında (sırasıyla 1,35 mmol/L ve 1,20 mmol/L), -1131C aleli taşıyan inme hastalarının TG düzeyleri (1,70 mmol/L) anlamlı biçimde yüksek ve HDL-C düzeyleri (1,05 mmol/L) anlamlı şekilde düşüktü. Lojistik regresyon analizi, iskemik inme için yüksek TG düzeyinin 2,2 kat ve düşük HDL-C düzeyinin 1,8 kat risk oluşturduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third leading cause of death and the most common cause of disabilities worldwide. Apolipoprotein A5 gene (APO A5), which encodes a 369 amino acid protein called Apolipoprotein AV (apo AV), has several single nucleotide polymorphisms (SNPs) found to be associated with altered triglyceride (TG) levels. Atherosclerosis is a major cause of ischemic stroke and this pathology may be associated with variability of TG levels. The main objective of this study was to investigate the coding region (c.553G>T) and promoter region (-1131T/C) polymorphisms of the APO A5 gene as a risk factor for ischemic stroke.The study group in Turkish population consisted of 198 unrelated ischemic stroke patients and 130 control subjects. There was no statistically significant difference between the groups with respect to age and gender. Total blood samples were obtained from Gülhane Military Medical Academy Hospital, Neurology Department, Ankara. In stroke patients, hypertension and diabetes were 2.5 times more common and high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) was significantly lower than controls. Logistic regression analysis showed that hypertension, diabetes and smoking were significant predictors of stroke. The frequency of risky alleles c.553T and -1131C were 0.003 and 0.098, respectively, in patients and were nearly the same with controls. The risk of hypertensive and diabetic individuals having ischemic stroke was higher in -1131C allele carriers (Odds ratio; OR= 3.4 and 6.4, respectively) than -1131TT individuals (OR= 2.3 and 1.9, respectively). Stroke patients with -1131C allele had significantly higher TG levels (1.70 mmol/L) and lower HDL-C levels (1.05 mmol/L) when compared to controls (1.35 mmol/L and 1.20 mmol/L, respectively) with the same genotype. Logistic regression analysis revealed elevated TG level to be associated with 2.2-fold and low levels of HDL-C to be associated with 1.8-fold increase in the risk of ischemic stroke versus control status.This is the first study investigating the relation between APO A5 c.553G>T polymorphism and stroke risk. Additionally, in Turkish population -1131T/C polymorphism was analyzed for the first time in terms of its relation to ischemic stroke. The present study demonstrated that the frequency of risky alleles c.553T and-1131C were nearly the same in stroke patients and control subjects. Consequently, we decided that carrying minor alleles of c.553G>T and-1131T/C polymorphisms do not constitute a risk for ischemic stroke.Bu çalışma APO A5 c.553G>T polimorfizmi ile inme riski arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmadır. Ayrıca, -1131T/C polimorfizminin iskemik inme ile ilişkisi Türk popülasyonunda ilk kez çalışılmıştır. Bu çalışma, c.553T ve -1131C riskli alel frekanslarının inmeli hastalarda ve kontrol grubunda neredeyse aynı olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlara göre, c.553G>T ve-1131T/C polimorfizmleri minor aleli taşımanın iskemik inme için risk faktörü oluşturmadığına karar verilmiştir.