Tip-II diabette insülin ve oral antidiabetik kullanımının serum HDL, apoprotein A1 ve apoprotein B seviyelerine etkisi
  1. Tez No: 10026
  2. Yazar: MEHMET ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışma Mart 1988 ile Haziran 1990 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğinde tip-II diabetli 57 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 53 yıl (yaş sınırları 33-76) olup, 31 'i erkek (% 54), 26' sı kadın (% 46)' di. Tip-II diabetli 57 hastanın 14 'ü insülin, 19'u oral antidiabetik (sulfonilüre), 12'si diyet tedavisi alıyordu, tedavi görmeyen 12 hasta da kontrolsuz diabet grubunu oluş turdu. Kontrol grubunun yaş ortalaması 54 yıl (yaş sınırları 40-73) olup 14 'ü erkek, 6 'sı kadın 'di. Hastalar ve kontrollarda serum HDL, Apo A ve Apo B düzeyleri çalı şıldı. Serum HDL-kolesterol tedavi görmeyen hastalarda kontrollerden anlamlı olarak düşük bulundu (P < Q05). Apo A hastalar ve kontroller arasında önemli farklılık göstermedi. Apo B düzeyi diabetli hasta grup-larında kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (P Q05). Apo A / Apo B oranı insülin, sulfonilüre ve kontrolsüz diabet gruplarında kont rol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü (P < 005). Tedavi grupları arasındaki karşılaştırmada ise anlamlı fark bulunmadı (P>005).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in 57 NIDDM patients who were admitted to the department of Internal Medicine in Erciyes University School of Medicine between march 1988 and June 1990. The mean ages of the patients were 53 years and 31 patients were male, 26 patients were female. They were divided into three group according to treatment: insulin injection (insulin group, n=l4), sulfonylure (sulfonylure group, n=19), and diet alone(diet group, n=12), Twelve patients who did not take any treatment were accepted as uncontrolled diabetic group. Twenty healthy individuals entered to the study as a control group. The mean ages of control group (14 males, 6 females) were 54 years. In both patients and control groups High Density Lipoprotein (HDL), Apoprotein A (Apo A ) and Apoprotein B (Apo B) levels were measured. Serum HDL levels were significantly lower in uncontrolled diabetic49 group compared with control group (PQC5). Apo A /Apo B ratio were significantly lower in insulin, sulfonylurea and uncontrolled diabetic groups than control group (P < 005). However, there were no significant differance amon the treatment groups (P>0.05).