An approach to achieve design recommendations for interior elements of urban railway transport with regard to user perception of semantic dimensions
Kullanıcının algıladığı semantik ölçütlere göre şehiriçi raylı taşıma aracının iç ögelerine ilişkin tasarım önerileri elde etmeye yönelik bir yaklaşım
- Tez No: 176818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY HASDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Ulaşım, Industrial Design, Transportation
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Literatürde, raylı araçların kompartıman tasarımlarının, bu araçların pazardaki rekabet yeteneğini etkileyen önemli faktörlerden birisi olduğu ve bu tür tasarımların kullanıcı beklentileri kullanılarak geliştirilebileceği vurgulansa da, şehiriçi raylı taşıma araçlarının iç tasarımlarında kullanıcı beklentilerine ilişkin sadece birkaç uygulanabilir çalışma yapıldığı görülmektedir. Bu nedenle tasarımcılar, kullanıcıları memnun etmesi beklenen tasarım kararlarını verirken güvenilir ölçütlerden yoksundur. Bu çalışmada, şehiriçi toplu taşımada kullanılabilecek raylı araçlar için kullanıcı ihtiyaç ve tercihlerine göre alternatifler oluşturabilecek, semantik araçlar yardımıyla da bu tasarımların nicel değerlendirmesini sağlayabilecek bir yöntemin geliştirilmesi ve edinilen verilerle de benzer araçlar için iç tasarım ölçütlerinin açığa çıkartılması amaçlanmıştır. Tez, literatürden derlenen görüşler ve üç ampirik çalışmanın sonuçları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although, the literature reveals that coach interior designs have been emphasized as an important factor determining their competitiveness in the market and the quality of an interior design can be effectively improved by using information about passenger expectations, few practical studies exist to assess the urban railway transport interiors from the passengers? perspective. Consequently, designers lack reliable criteria to guide their decisions which would satisfy users. In this study, it is intended to develop a procedure to create interior design alternatives of urban railway transportation vehicles with regard to subjective needs and preferences of users. In order to acquire design criteria and recommendations for such interiors, the design alternatives are then evaluated quantitatively through the medium of semantic assessment tools. The thesis is supported with the arguments collected from literature and with the data from three empirical studies.