Restoration and revitalization project of house no 1 in Zenginler District Büyük Çıkmaz-Antakya
Antakya Zenginler Mahallesi Büyük Çıkmaz 1 no?lu ev restorasyon projesi
- Tez No: 176820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. GÜL ASATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu tezin konusu, Antakya'da Zenginler Mahallesi Büyük Çıkmaz'da bulunan ve 19. Asıra tarihlenen ve şehirdeki dikkate değer eski eserlerden biri olan 1 No'lu tarihi konuttur.Öngörülen çalışmayla; içinde bulunduğu çevre için, konumu, uğradığı değişiklikler ve barındırdığı mimari elemanların zenginliği bakımından çok önemli olan bu yapının onarım projesinin hazırlanması, verilecek olan yeni işlev ile birlikte şehir sosyal yaşamına tekrar kazandırılarak yaşamını idame ettirmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.Bu çalışma kapsamında, bina ve çevresini içeren tanımlama yapılmakta, kentin tarihi geçmişi araştırılmakta, yapının özgün durumunu saptamak maksadıyla karşılaştırmalı çalışma ve restitüsyon projesi hazırlanmaktadır. Son olarak, toplanan tüm bilgilerin değerlendirilmesi çerçevesinde restorasyon projesi hazırlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is House No: 1 in Zenginler District Büyük Çıkmaz in Anyakya. It is a remarkable example of traditional houses dating back to 19th century in Antakya.The aim of this study is to prepare the restoration project of the building which is far too important for the city with its location, richness of its spatial and architectural elements, interventions have been done and provide to maintain its role in the city by re-functioning it.The thesis includes the detailed description of the present state of the site and the selected building, historical background of Antakya, comparative study and restitution scheme. Finally, the restoration project including the intervention decisions and a proposal for a new function are prepared according to the evaluation of the information gathered throughout the study.There are several steps to prepare the restoration project of a traditional building.The first step is the historical research of both the selected building and the city where it is located. It is important, as it constitutes a background for the study.In the second step of the project, the preparation of the complete graphical and verbal information of the building to the document the present conditions of it. Site survey is the base for this step. After all the information is gathered at the site, they are presented by graphical and verbal ways. Documentation includes the analyses of the building in various aspects like materials, construction technique and deformations.The third step is the comparative study of the building between the same period traditional Antakya houses. These analyses are not only important for the position of the building in Antakya but also form a base for the restitution project.The fourth step restitution consists of evaluation of traces to grasp the alterations done on the original building and thus it can be possible to establish the original scheme of the building.In the last step, the restoration project is prepared. It covers the interventions that should be applied to the building and the proposal for the new function.