Structural optimization of a trainer aircraft wing by using genetic algorithm
Bir eğitim uçağı kanadının genetik algoritma kullanılarak yapısal optimizasyonu
- Tez No: 176832
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, turboprop motora sahip, iki kişilik bir eğitim uçağının kanat yapısı, genetik algoritma (GA) içeren bir tasarım prosedürü ile optimize edilmiştir. Optimizasyon probleminde esas alınan hedef fonksiyon yapının toplam ağırlığıdır. Hedef fonksiyon çeşitli mukavemet gereksinimleri dikkate alınarak minimize edilmiştir. Tasarım koşullarını çözebilmek için MSC/NASTRAN® paket program olarak kullanılmıştır. Uçak kanadının sonlu elemenlar modelini hazırlayabilmek ve sonuçları gözlemleyebilmek için ön işlemci ve son işlemci program olarak MSC/PATRAN® ticari paket programı, genetik algoritma uygulaması için ise VISUAL FORTRAN programlama dili kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarından çıkarılan bir çok yargı çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a design procedure incorporating a genetic algorithm (GA) is developed for optimization of the wing structure of a two seated trainer aircraft with single turboprop engine. The objective function considered is the total weight of the structure. The objective function is minimized subjected to certain strength requirements. In order to evaluate the design constraints and model the wing structure, finite element analysis is performed by using a conventional finite element solver (i.e. MSC/NASTRAN®). In addition, MSC/PATRAN® commercial package program is used as preprocessor and postprocessor tool. VISUAL FORTRAN programming language is also utilized as the genetic algorithm implementation tool. Several conclusions drawn from the optimization results are presented.