A genetic algorithm for 2D shape optimzation
Genetik algoritma ile iki boyutlu düzlemlerin şekil optimizasyonu
  1. Tez No: 176831
  2. Yazar: WEİ HANG CHEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Genetik Algoritma ve Sonlu Elemanlar Metodu kulanılarak iki boyutlu düzlemlerde gerilme problemlerin şekil optimizasyonu için bir bilgisayar kodu geliştirilmiştir.Genetik Algoritmalarda, kısıtlamaların üstesinden gelebilmek için genelde ceza fonksiyonları kulanılıyor. Ceza fonksiyonları kısıtlamaların ihlal derecelerine orantılı bir şekilde, mümkün olmayan çözümlerin liyakat değerlerini düşürüyor ve onları devre dışı brakıyor.Bu çalışmada Geliştirilimiş Bir Genetik Algoritma Ceza Şeması uygulanmıştır. Önerilen yöntem, liyakatları uygun olmayan bireyleri değerlendirme fonksiyoların belirledikleri uygunluğa göre tespit ediyor.Bu çalışmada, amaç fonksiyonu yapının alanıdır. Alan, Von-Mises gerilme kriterine göre miniminize edilmiştir. Amaç fonksiyonunu minimize etmek için tek-nokta crossover ve roulette-wheel (çarkıfelek) yöntemleri kulanıldı. Geliştirilen bilgisayar kodu ile literatürde var olan dört problemin optimum boyutları bulundu.Algoritma pek çok strateji kulanarak test edildi. Bunların arasında; farklı başlangıç popülasyon sayısı, ile farklı mutasyon ve crossover olasılıkları sayılabilir. Elde edilen sonuçar literatürdekilerle kıyaslanarak bir neticeye varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an optimization code has been developed based on genetic algorithms associated with the finite element modeling for the shape optimization of plane stress problems.In genetic algorithms, constraints are mostly handled by using the concept of penalty functions, which penalize infeasible solutions by reducing their fitness values in proportion to the degrees of constraint violation. In this study, An Improved GA Penalty Scheme is used. The proposed method gives information about unfeasible individual fitness as near as possible to the feasible region in the evaluation function.The objective function in this study is the area of the structure. The area is minimized considering the Von-Misses stress criteria. In order to minimize the objective function, one-point crossover with roulette-wheel selection approach is used. Optimum dimensions of four problems available in the literature have been solved by the code developed .The algorithm is tested using several strategies such as; different initial population number, different probability of mutation and crossover. The results are compared with the ones in literature and conclusions are driven accordingly.