Interface design: Personal preference analysis
Arayüz tasarımı: Kişisel tercih analizi
- Tez No: 176845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYAR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Bu çalışma, kullanıcı karakteristiği ile kullanıcının arayüz tercihleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu çalışma için, çevrimiçi bir anket uygulaması geliştirilmiştir. Bu anket iki tür sorudan oluşmaktadır: (1) yaş, cinsiyet, ülke, algı yapısı ve bilgisayar bilgisi gibi kişisel özellikler ile ilgili sorular ve (2) arayüz tercihleri ile ilgili sorular. Dünyanın 120 farklı ülkesinden 2,500'den fazla katılımcı anketimize katılmıştır. Sonuçlar çapraz tablo analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kullanıcıların kişisel özellikleri ile kullanıcıların kullanmayı tercih ettikleri arayüzler arasında bir ilişkinin var olduğu gözlenmiştir. Bu ilişki ve anket sonuçları yardımıyla bir yapay sinir ağı modeli geliştirilmiştir. Bu model yardımıyla kullanıcı karakteristiklerine gore arayüz tercihlerinin tahmin edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relationship between users? characteristics and users? interface preferences. An online survey is developed for this study. This survey composed of two types of questions: (1) users? personal information such as age, gender, country, cognitive structure, and also computer experience and (2) user interface elements. More than 2,500 participants from 120 different countries throughout the world completed our survey. Results were analyzed using cross tables. Our findings show that there is a relationship between users? characteristics and users? interface preferences. In the presence of this relationship, an artificial neural network model is developed for the estimation of the interface preferences based on the user characteristics.