Dynamic weapon-target assignment problem
Dinamik hedef silah tahsis problemi
- Tez No: 176854
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hedef silah tahsisinde (HST/WTA) optimizasyon ihtiyacı günümüz savunma sanayi uygulamalarında giderek artmaktadır. Hedef silah tahsisinin optimizasyonu, her bir hedefe en uygun silahın tahsis edilmesiyle ilgilidir. Genelde amaç hedeflerdeki tahribi arttırmaktır. Bu problemler için dallan ve sıçra (D&S/B&B), genetik algoritma (GA), değişken komşu arama (DKA/VNS) yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu tezde, HST'nin çok daha karmaşık bir versiyonu tanımlanmış ve ateş destek otomasyon sistemleri için uyarlanmıştır. Her hedef için en uygun mühimmat miktarı, yakıt miktarı, zamanlaması, durumu ve risk seviyesi olan silah en uygun mevziiye intikal ettirilmiş ve görevin icrası sağlanmıştır. Hedef kıymeti, mühimmat ekonomisi, yakıt ekonomisi, risk analizi ve zamanlama da çözüme dahil edilmiştir. D&S, GA ve DKA yöntemleri statik ve dinamik HST çözümünde kullanılmıştır. Yapılan benzetim çalışmaları GA ve DKA yöntemlerinin HST problemini çözmek için çok uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Weapon-Target Assignment (WTA) problem is a fundamental problem arising in defense-related applications of operations research. Optimizing the WTA is about the selection of the most appropriate weapon for each target in the problem. Basically the aim is to have the maximum effect on targets. Different algorithms; branch and bound (B&B), genetic algorithm (GA), variable neighborhood search (VNS), are used to solve this problem. In this thesis, a more complex version of this problem is defined and adapted to fire support automation (Command Control Communication Computer Intelligence, C4I) systems. For each target, a weapon with appropriate ammunition, fuel, timing, status, risk is moved to an appropriate ammunitions, economy of fuel, risk analysis and time scheduling are all integrated into the solution. B&B, GA and VNS are used to solve static and dynamic WTA problem. Simulations have shown that GA and VNS are the best suited methods to solve the WTA problem.