OFDMA için eniyi ve eniyiye yakın kaynak tahsisi
Optimal and suboptimal resource allocation for OFDMA
- Tez No: 321453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çok kullanıcılı sistemlerde kullanıcılar ortak bir kanalı kullanmaktadır. Kullanıcıların bu ortak kanalın kaynaklarının (alt-taşıyıcılar ve güç) nasıl kullanacağının belirlenmesi kaynak tahsis probleminin temelini oluşturmaktadır. OFDMA sis-temlerde kaynak tahsis problemi güç uyarlamalı ve hız uyarlamalı olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. Tez kapsamında her iki kaynak tahsis problemi de incelenmiştir.OFDMA sistemlerde kaynak tahsis problemi doğası gereği ayrık bir yapıya sa-hiptir. Bu nedenle tamsayı programlama problemi olarak değerlendirilmektedir. Tez kapsamında kaynak tahsis probleminin tamsayı kısıtları gevşetilerek problem ayrık doğasından çıkartılıp dışbükey hale dönüştürülmüş ve kaynak tahsis problemi matris ve vektörler ile ifade edilebilir bir yapıya dönüştürülerek doğrusallaştırılmıştır.Doğrusallaştırılmış kaynak tahsis problemi, tez kapsamında önerilen yeni bir yöntem ile çözülmüştür. Bu yöntem işlem karmaşıklığı az olan doğrusal programlama ve aç gözlü algoritma kullanılarak oluşturulmuştur. Önerilen yöntem ile literatürde kullanılan benzer yöntemlere göre çok daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşılmaktadır.Önerilen yöntem dışında, tamsayı programlama yöntemlerinden yükselt ve izdüşür algoritması kaynak tahsis problemlerine uygulanmış ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar için önemli bilgiler elde edilmiştir.Ayrıca tez kapsamında kanalın bir önceki alt-çerçeve zamanına olan ilintisi kul-lanılarak bir çözüm önerilmiştir. Bu yöntem ile kaynak tahsis probleminin çözüm süresinin daha da azaltılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In multiuser systems, users share the same channel. The origin of the resource allocation problem is formed by determining the channel resources sharing(subcarrier and power) among the users. In OFDMA systems, resource allocation problem is divided into margin adaptive (MA) and rate adaptive (RA). Both of these problems are researched in the thesis.In OFDMA systems, resource allocation problem has a discrete structure. So, the problem is solved by using integer programming. In the thesis, the constraint of the resource allocation problem is relaxed and structure of the problem is changed from discrete form to a convex form. With this aprroach the problem is linearized that can be expressed with matrices and vectors.In thesis, a new proposed algorithm is used to solve the linearized resource allocation problem. The proposed algorithm is modeled with using the linear programming and the greedy algorithm. Faster results are achieved by using the proposed algorithm than using the algorithms in the literature.Except proposed algorithm, Lift and Project algorithm is applied to the resource allocation problem and important datas are collected for a future work.Moreover, another solution is advised by using dependency of previous subframe time of the channel. Evoluation time of the resource allocation prob¬lem can be decreased with using this method.