An examination of the legislative framework for supporting the renewable tariffs
Yenilenebilir tarifelerinin desteklenmesi için gerekli yasal mevzuat hakkında inceleme
- Tez No: 176855
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Sürdürülebilirlik ve çevresel endişeler enerji sektöründeki kritik konulardır. Fosil kaynaklarının sınırlılığı, fosil yakıtlarının kullanımı sonucunda yayılan sera gazlarının neden olduğu çevresel kirlenme ve nükleer santrallerle ilgili güvenlik konuları, enerji endüstrisinde yeni kaynakların arayışına neden olmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları endüstri için alternatif enerji kaynakları olarak ortaya çıkmaktadırlar. Çoğu yenilenebilir kaynakların sınırsız oluşu, enerji sektöründeki sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi düşük sera gazı yayınımına sebep olmakta, bu da çevresel endişeleri gidermektedir. Ayrıca, yenilenebilir kaynakların kullanımı, radyoaktif yayınım benzeri riskler taşımamaktadır. Bütün bu faktörlere rağmen yenilenebilir enerji kaynakları henüz rekabet edebilir düzeyde değildir. Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin maliyeti, enerji üretimi için kömür gibi geleneksel kaynaklar kullanmanın maliyetiyle karşılaştırıldığında yüksektir. Bu durum, yenilenebilir enerji teknolojilerinin gelişmesine ve maliyetlerin azalmasına engel teşkil etmektedir. Yenilenebilir enerjiyi enerji piyasasında rekabet edebilir düzeye getirmek için çeşitli ülkelerde destekleyici mekanizmalar geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu tez çalışması AB, ABD ve Türkiye'deki mekanizmaları incelemektedir. Türkiye'deki yenilenebilir enerji sektörü üzerindeki mevcut yasa ve politikalarla ilgili inceleme yapılmıştır. İncelemeler sonucunda Türkiye'deki yenilenebilir enerjiyi destekleyici yasal yapıyı geliştirmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability and environmental concerns are critical issues in energy sector. Limited availability of fossil resources, environmental pollution caused by the greenhouse gases emitted as a result of fossil fuel usage and safety issues of nuclear power plants cause the seek of new resources in energy industry. Renewable energy sources emerge as the alternative energy resources for the industry. The unlimited availability of most of the renewable resources meets the sustainability needs in the energy sector. Energy generation from renewable resources causes low greenhouse gas emissions, which eliminates the environmental concerns. Moreover, use of renewable resources does not involve risks like radioactive emissions. Despite all these factors, renewable energy resources are not competitive yet. The cost of energy generation from renewable resources is high compared to the cost of using conventional resources like coal for energy generation. This situation acts as a barrier for the development of renewable energy technologies and cost reduction. In order to bring renewable energy to a competitive level in the energy market, some supportive mechanisms have been developed and implemented in various countries. This thesis work examines the mechanisms in the EU, the USA and Turkey. An examination has been performed on the current laws and policies effective on renewable energy sector in Turkey. As a result of the examinations, recommendations have been made to improve the legislative framework for the promotion of renewable energy in Turkey.