3d face representation and recognition using spherical harmonics
Küresel harmoniklerle 3 boyutlu yüz modelleme ve tanıma
- Tez No: 176856
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında küresel harmonik dönüşümüne dayalı bir 3 boyutlu yüz modelleme ve tanıma yöntemi geliştirilmiştir. Bu yönteme girdi olarak yüz derinlik bilgisi kullanılmıştır. Bu derinlik verisi 2.5 boyutlu olarak isimlendirilir. Girdi yüzlerde manuel olarak, iki göz, burun ve çene noktaları işaretlenmektedir. İki boyutta, istenilen yüz bölgesinin seçilmesi için, işaretlenen noktalar kullanılarak, yüz eş merkezli iki yarım elips olarak modellenmiştir. Ayrıca yine bu noktalar kullanılarak yüz 3 boyutta burun merkez ve gözleri birleştiren çizgi yatay eksene paralel olacak şekilde hizalanmıştır. PCA bazlı bir yöntemle yüz dikey eksende de hizalanmıştır. Hizalanan yüzler bir elipsoid üzerine dikilerek yerleştirilmiş, ve sonrasında gerçek küresel harmonikler kullanılarak dönüştürülmüşlerdir. Dönüşüm parametreleri etiketlenerek bir yüz galerisi oluşturulmuştur. Bu dönüşüm parametreleri kullanılarak farklı sınıflandırma yöntemleri kullanılmış ve sonuçları karşılaştırmalı olarak raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a 3D face representation and recognition method based on spherical harmonics expansion is proposed. The input data to the method is range image of the face. This data is called 2.5 dimensional. Input faces are manually marked on the two eyes, nose and chin points. In two dimensions, using the marker points, the human face is modeled as two concentric half ellipses for the selection of region of interest. These marker points are also used in three dimensions to register the faces so that the nose point tip is at the origin and the line across the two eyes lies parallel to the horizontal plane. A PCA based component analysis is done to further align the faces vertically. The aligned face is stitched and mapped to an ellipsoid and transformed using real spherical harmonics expansion. The real harmonics expansion coefficients are labeled and stored into a gallery. Using these coefficients as input, several classification algorithms are applied and the results are reported.