Frequency invariant beamforming and its application to wideband direction of arrival estimation
Frekans değişmez hüzmeleme ve bu yöntemin genişbant yön bulmaya uygulanması
  1. Tez No: 176859
  2. Yazar: EREN BABATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde genisbant sinyallerin gelis açılarının frekans değismez huzmelemeyedayanan bir yöntem kullanılarak kestirilmesi üzerinde çalısılmıstır. Genisbantsinyaller ile alt uzay tabanlı yöntemleri kullanırken karsılasılan ana problemsinyalin tüm frekans bandı için tek bir kovaryans matrisinin elde edilememesidir.Literatürde bu problemi çözmek için çesitli yöntemler bulunmaktadır, buyöntemlerin ortak amacı ise tüm banttaki bilgiyi içeren tek bir kovaryans matrisielde etmektir.Bu tezde esas olarak referans [12] de verilen bir yöntem üzerinde durulmaktadır. Buyöntem ilgilenilen frekans bandında frekans değismez örüntüler elde edilmesinisağlar. Böylece, diğer yöntemlerde yapıldığı gibi, frekans bandını parçalara ayırıpislemek durumunda kalmayız. ?lgilenilen yöntem ayrıntılı bir sekilde ele alındığıgibi, baska bir genisbant yöntem ve bazı darbant yöntemlerle de karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the direction of arrival estimation of wideband signals using frequencyinvariant beamforming method is examined. The difficulty with the direction ofarrival estimation of wideband signals is that it is not possible to obtain a singlecovariance matrix valid for the whole frequency spectrum of the signal. There arevarious methods proposed in the literature to overcome this difficulty. Thecommon aim of all the methods is to obtain a composite covariance matrix for theoverall band of the signal.In this thesis, we concentrate on a method in [12]. This method is based on abeamforming technique that provides frequency invariant beams in the band ofinterest. Therefore there is no need for frequency decomposition as it is done withthe other wideband methods. A comparison of the frequency invariant beamformingmethod with coherent signal subspace methods and narrow band methods is alsogiven.