Production of coal-crusher hammer heads by bi-metal casting
Kömür kırıcı çekiç başlarının bi-metal döküm ile üretilmesi
  1. Tez No: 176858
  2. Yazar: TURGUT KIRMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI, PROF. DR. EKREM SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, iki farklı metal alaşımının dizayn ve üretim sürecinde yüksek aşınma direnci ve tokluk gibi farklı mekanik özellikleri göz önünde bulundurularak, kömür kırıcı çekiç başlarının maruz kaldığı çatlama ve aşınma problemine bir çözüm yaratmak amacı ile bi-metal döküm tekniği kullanılarak kompozit malzeme üretimi incelenmiştir. Hadfield çeliklerinden (östenitik çelikler) yapılan klasik çekiç başlarının hasar analizi yapıldığında, östenit taneleri boyunca çatlakların oluştuğu ve östenit-martenzit faz dönüşümünün tamamlanamadan malzemenin ömrünün tükendiği tespit edilmiştir.Termal analiz, bu çalışmada katılaşma durumunu incelemede kullanılan ana tekniktir. Uygun bir deney düzeneği ve sıcaklık ölçer ile bi-metal üretiminde kullanılacak olan malzemelerin soğuma eğrileri elde edilmiş ve incelenmiştir. Elde edilen soğuma eğrileri verileri, Newton Termal Analiz yöntemini esas almış bir programda kullanılarak, zamana ve sıcaklığa bağlı katılaşma yüzdeleri elde edilmiştir. Bu değerlere göre, farklı döküm koşullarında ve katılaşma yüzdelerinde çalışılarak, ara yüzey incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında, beyaz dökme demir üretiminde yeni bir yaklaşım denenmiştir.Anahtar Kelimeler : Tokluk, Aşınma Direnci, Bi-Metal Döküm, Hadfield Çelikleri, Termal Analiz
Özet (Çeviri)
In this study, by considering different mechanical properties such as wear resistance and toughness of two different metal alloys in design and production stages, bi-metal casting technique was used for producing composite material which will be a solution for the cracking and wear problem in coal crushing hammer heads. The failure analysis of the classical hammer heads which are made from Hadfield steels (austenitic steel) showed that there are crack formations through austenitic grains and also the phase transformation from austenite to martensite is not completed until the material consumed its life.Thermal analysis is the basic technique in this study to determine the solidification conditions. By using thermocouples with a suitable set-up, the cooling curves of the materials which were used in bi-metal casting had been taken and analysed. By using these cooling curve data with a written software program which is based on Newton Thermal Analysis, the solid fraction values by time and by temperate were obtained. According to these values, the interface was investigated by changing experimental conditions and solid fractions. At the last part of the study, a new approach was tried in white cast iron production.Keywords : Toughness, Wear Resistance, Bi-Metal Casting, Hadfield Steels, Thermal Analysis