Dual and single color mid-wavelength infrared quantum well photodetectors
Çift ve tek renkli orta dalgaboyu kızılötesi kuantum kuyulu fotodedektörler
- Tez No: 176863
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BEŞİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kuantum Kuyulu Kızılötesi Fotodedektör (KKKF) teknolojisi geniş formatlı düşük maliyetli tek ve çift/çoklu renkli kızılötesi sensor dizinlerinin geliştirilmesi için gelecek vaat etmektedir. KKKF odak düzlem matrisleri (ODM) gelişmiş III-V yarıiletken teknolojsi sayesinde hem uzun dalgaboyu kızılötesi (UDK 8-12 ? m) hem de orta dalgaboyu kızılötesi (ODK 3-5 ? m) bantlarında yüksek homojenlik ve mükemmel gürültü eşdeğer sıcaklık farkı (GESF) değerleri sağlamaktadır. Bu tez çalışması geniş formatlı tek ve çift renkli ODK KKKF ODMlerin geliştirilmesine odaklanmıştır.Tek bantlı ODK algılama için örgü uyumsuz epitaksinin performans düşürücü niteliklerinden etkilenen GaAs tabanlı ODK KKKFlere alternatif olarak InP tabanlı KKKF ODMleri sunuyoruz. Bu tez kapsamında aygıt yapısının epitaksiyel büyütme koşulları optimize edilmiş ve 22 mK GESF (f/1.5) ve 115 K kadar yüksek arka plan sınırlı performans (APSP) sıcaklığı sunan InP tabanlı 640×512 AlInAs/InGaAs KKKF ODMler üretilmiştir. İkinci kısımda ilk gerilim ayarlı 640×512 çift renkli ODK KKKF ODMyi sunuyoruz. AlGaAs/InGaAs malzeme sisteminin epitaksiyel büyütmesinin optimizasyonundan sonra ODK bandındaki iki ayrı pencerede gerilim ayarlı spektral tepkisellik sunan aygıt yapısını tasarımlayıp uyguladık. Bu ODM 1. ve 2. renklerde 60 ve 30 mK GESF değerlerini sağlamaktadır. Yaklaşımımız piksel başına bir In top kullanarak çift renkli ODMlerin tek renkli ODMlerle aynı işlemlerle üretilebilmesini mümkün kıldığından dolayı elde edilen sonuçlar, düşük maliyetli çift/çoklu renkli ODM geliştirilmesi için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Quantum Well Infrared Photodetector (QWIP) technology is promising for the development of large format low cost single and dual/multi color infrared sensor arrays. Thanks to the mature III-V semiconductor technology, QWIP focal plane arrays (FPAs) provide high uniformity and excellent noise equivalent temperature difference (NETD) in both long wavelength infrared (LWIR 8-12 ? m) and mid wavelength infrared (MWIR 3-5 ? m) bands. This thesis work focuses on the development of large format single and dual color MWIR QWIP FPAs.For single band MWIR detection, we report QWIP FPAs on InP substrate as an alternative to the GaAs based MWIR QWIPs suffering from the degrading effects of lattice mismatched epitaxy. In the course of this work, epitaxial growth conditions of the device structure were optimized and 640×512 AlInAs/InGaAs QWIP FPAs on InP substrate have been fabricated yielding NETD of 22 mK (f/1.5) and background limited performance (BLIP) temperature as high as 115 K In the second part, we report the first voltage tunable 640×512 dual color MWIR QWIP FPA. After optimizing epitaxial growth of AlGaAs/InGaAs material system, we have designed and implemented the device structure to yield voltage tunable spectral response in two different windows in the MWIR band. The FPA provides NETDs of 60 and 30 mK (f/1.5) in colors 1 and 2. The results are very encouraging for the development of low cost dual/multi color FPAs since our approach utilizes one In bump per pixel allowing fabrication of dual color FPAs with the same process steps for single color FPAs.