Ferroboron production by electrodeoxidation
Ferrobor?un elektrodeoksidasyon ile üretimi
  1. Tez No: 176864
  2. Yazar: TAYLAN ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK, PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada ferrobor (Fe -% at 14 B) kristal halde (Fe + Fe2B) elektrodeoksidasyon ile sentezlenmiştir. Bunun için Fe2O3 ve H3BO3 gereken oranlarda spex öğütücüsünde karıştırılmıştır. Oluşan toz soğuk preslenip ve 900 °C'de sinterlenmiştir ve bunun sonusunda iki fazlı bir yapı elde edilmiştir(Fe3BO6 ve Fe2O3). Sinterlenmiş pelletler CaCl2 içerisinde 850°C'de 3.1 V gerilim uygulanarak 12 saat boyunca elektrodeoksidasyon işlemine tabi tutulmuştur. İşlem sonucunda yapıda hedef kompozisyondan bir miktar fark gösteren oranlarda Fe ve Fe2B bulunmuştur. İndirgenme işleminin kimyasal mekanizması mevcut termodinamik veri ve kısmen indirgenen numunelerin x-ışınları analizi yardımı ile incelenmiştir. CaO ve Ca3B2O6 bileşiklerinin elektrodeoksidasyon işleminin ara basamaklarında etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study ferroboron (Fe - 14 at %B) was synthesized in crystalline form (Fe + Fe2B) via electrodeoxidation. For this purpose, Fe2O3 and H3BO3 were mixed in suitable proportions via spex mill. The powder was cold pressed and sintered at 900 °C yielding a two phase structure Fe3BO6 and Fe2O3. The sintered pellets were electro-deoxidized in CaCl2 by applying 3.1 Volts at 850°C for 12 hours. This yielded Fe and Fe2B in proportions slightly deviating from the target composition. The chemical pathway of reduction is inspected by the help of the available thermodynamic data and the x-ray characterization of partially reduced samples. CaO and the formation of Ca3B2O6 were found to be effective in the mid-steps of this electrodeoxidation process.