Building detection from satellite images using shadow and color information
Uydu görüntülerinden gölge ve renk bilgisi kullanılarak bina bulunması
  1. Tez No: 176865
  2. Yazar: HASAN VOLKAN GÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısmada hava/uydu görüntülerinden binaların bulunmasıyla ilgili bir yöntem önerilmistir. Amaç, köseli yapıdaki binaları önce hipotez gelistirip sonrasında bunu dogrulamak prensibine uyarak belirlemektir. Hipotez gelistirme; kenar bulma ve dogru olusturma asamalarından meydana gelmektedir. Hipotez dogrulama ise, resmin HSV uzayındaki rengine göre bölümleme ve gölge bulma asamalarından elde edilen bilgi ile yapılmaktadır. Hava/uydu görüntüsü ilk olarak görüntüdeki kenarların daha belirginlesmesi için bir filtreden geçirilir. Sonrasında, kenarlar Canny kenar bulma algoritması ile çıkartılır. Bu kenarlar Hough Transform bölümünde kullanılarak dogru parçaları olusturulur. Sonrasında, bu dogrular kullanılarak bina hipotezleri çıkartılır. Bu hipotezlerin dogrulanması için resmin HSV uzayındaki rengine göre bölümleme ve gölge bulma asamalarının sonuçları kullanılmaktadır. Bu çalısmada renge göre bölümleme asaması RGB uzayında bulunan görüntünün, ısıga RGB'ye göre daha az hassasiyet gösteren HSVuzayındaki esdegerine göre yapılmaktadır. Gölge bulma asaması, HSV uzayında gölge olan yerlerin olmayan yerlere göre doygunluk parçasının daha yüksek ve degerlik parçasının daha düsük oldugu temel bilgisinin ısıgında görüntüye basit bir maske uygulanarak yapılmaktadır. Önerilen yöntem yazılım olarak MATLAB yazılımında yazılmıstır. Yöntem farklı görüntüler ile denenmistir. Sonuçlar tesvik edicidir.
Özet (Çeviri)
A method for detecting buildings from satellite/aerial images is proposed in this study. The aim is to extract rectilinear buildings by using hypothesize first verify next manner. Hypothesis generation is accomplished by using edge detection and line generation stages. Hypothesis verification is carried out by using information obtained both from the color segmentation of HSV representation of the image and the shadow detection stages? output. Satellite/aerial image is firstly filtered to sharpen the edges. Then, edges are extracted using Canny edge detection algorithm. These edges are the input for the Hough Transform stage which will produce line segments according to these extracted edges. Then, extracted line segments are used to generate building hypotheses. Verification of these hypotheses makes use of the outputs of the HSV color segmentation and shadow detection stages. In this study, color segmentation is processed on the HSV representation of the satellite/aerial image which is less sensitive to illumination. In order to perform the shadow detection, the basic information which is shadow areas have higher value of saturation component and lower value of value component in HSV color space is used and according to this information a mask is applied to the HSV representation of the image to produce shadow pixels. The proposed method is implemented as software written in MATLAB programming software. The approach was tested in several different areas. The results are encouraging.