Design, implementation and engineering aspects of TCR for industrial SVC systems
Endüstriyel statik VAr kompanzatörü için tiristör kontrollü reaktör sistemlerinin tasarım, uygulama ve mühendislik yönleri
- Tez No: 176877
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
TKR (Tiristör Kontrollu Reaktör) tipi SVK (Statik VAr Kompanzatörü) sistemlerinin dizaynı ve uygulaması özel tasarım gerektirmektedir. Hem güç katı hem de kontrol sisteminin tasarımı bu tezde detaylı olarak incelenmektedir. TKR tasarımının mühendislik yanı vurgulanmakta ve örnek olaylar ile desteklenmektedir. Birinci örnek olay olarak açık linyit madeni ocakları için özgün, genelleştirilmiş ve taşınabilir SVK tasarımı, uygulanması ve devreye alınması gerçekleştirilmiştir. İkinci örnek olayda pota ocağı için 12 darbeli TKR tasarımı ve uygulanması dünyada ilk kez gerçekleştirilmiştir. SVK simülasyon sonuçları sahada yapılan ölçümler ile doğrulanmıştır. Ayrıca sahada devreye alınan sistemlerden toplanan veriler EMTDC/PSCAD programında gerçek zamanlı olarak çalıştırılarak kontrol sisteminin tepkileri doğrulanmıştır
Özet (Çeviri)
Design and implementation of TCR (Thyristor Controlled Reactor) for industrial SVC (Static VAr Compensator) systems require special design. Both power stage and control system design and implementation are thoroughly investigated in this thesis. Engineering aspects of TCR design are emphasized and supported with case studies. As the first case study; a novel, unified and relocatable SVC for open cast lignite mining in Turkey is designed, implemented and commissioned. The second case study is the first 12 pulse TCR design and implementation for ladle furnace compensation in the world. The SVC simulation results are verified by data acquired in the field. Real time data are also simulated in EMTDC/PSCAD program to verify the control system responses of the commissioned systems.