Comparison of 3D facial anchor point localization methods
Üç boyutlu yüz nirengi noktaları bulan metotların karşılaştırılması
- Tez No: 176879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kontrollü insan giriş çıkışlarının otomatik olarak yapildiği durumlarda en yaygın uygulama kimlik kartı kullanımıdır ancak bu tür sistemler hırsızlık ve kartın farklı kişilerce kullanılması gibi pek çok problemin oluşmasına çok açıktır. Son yıllarda biyometrik tabanlı sistemler hem kontrollü otomatik giriş çıkışlarda hem de güvenlik amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. İris veya parmak izinden tanımayı sağlayan sistemler yakın temas gerektirdiği için genelde tercih edilmezler. Yüz tanıma tabanlı sistemler ise insanlar tarafından rahatsız edici bulunmamaktadır. Yaygın olan yüz tanıma sistemleri iki boyutlu fotoğraflardan tanıma amaçlıdır ve iki boyutlu sistemlerin başarilari bulunduklari ortama çok bağlıdır. Değişen ışıklandırma, karmaşık arka plan ve değişen poz tanımayı doğrudan ve çok ciddi şekilde etkileyebilen değişkenlerin başında gelir. Bu noktada üç boyutlu yüz tanıma sistemleri önem kazanır. Bu alanda pek çok yöntem geliştirilmiştir ancak pek çoğu veri alınırken insanın pozisyonunun üç boyutlu tarayıcıya gore sabit olduğunu ve yüzde yüz şeklini engelleyici (sakal, bıyık, saç, şapka, gözlük, sağa, sola, yukarı veya aşağı dönerek poz verme) bir durumun olmadığını varsayar. Oysa, bu tür engelleyici durumlar için de yüz tanıma yapılabilmelidir. Bunun ilk aşaması ise yüzün veya yüzdeki bazı noktaların yerlerinin tarayıcı çıktısında belirlenmesidir. Bu çalışmada, yüz ve yüz noktalarının bulunması için literatürde var olan dört yöntem; ?Multimodal Facial Feature Extraction for Automatic 3D Face Recognition? , ?Automatic Feature Extraction for Multiview 3D Face Recognition?, ?Multiple Nose Region Matching for 3D Face Recognition under Varying Facial Expression?, ?3D face detection using curvature analysis?, değişik pozlar için karşılaştırılmış, bu yöntemlerin karşılaştıkları problemler için çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human identification systems are commonly used for security issues. Most of them are based on ID card. However, using an ID card for identification may not be safe enough since people may not have any protection against the theft. Another solution to the identification problem is to use iris or fingerprints. However, systems based on the iris or fingerprints need close interaction to identification machine. Identifying someone from his photograph overcomes all these problems which can be called as face recognition.Common face recognition systems are based on the 2D image recognition but success rates of these methods are strictly depending on the environment. Variations on brightness and pose, complex background are the main problems for 2D image recognition systems. At this point, three dimensional face recognition techniques gain importance. Although there are a lot of methods developed for 3D face recognition, many of them assume that face is not rotated and there is not any destructive (i.e. beard, moustache, hair, hat, and eyeglasses) on the face. However, identification needs to be done though these destructives. Basic step for the face recognition is the determination of the anchor points (i.e. nose tip, inner eye points). In this study, the goal is to implement previously proposed four face recognition methods based on anchor point detection; ?Multimodal Facial Feature Extraction for Automatic 3D Face Recognition? , ?Automatic Feature Extraction for Multiview 3D Face Recognition?, ?Multiple Nose Region Matching for 3D Face Recognition under Varying Facial Expression?, ?3D face detection using curvature analysis?, to compare the success rates of them for rotated and destructed images and finally to propose improvements on these methods.