Dudak damak yarıklı bireylerde yumuşak doku özelliklerinin 3 boyutlu yüz fotoğraflama yöntemi ile incelenmesi
Three-dimensional soft tissue evaluation in patient with cleft lip and palate
- Tez No: 520681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, üç boyutlu (3B) yüz görüntüleme yöntemi ile nonsendromik tek taraflı dudak damak yarığı (TTDDY), çift taraflı dudak damak yarığı (ÇTDDY), iskeletsel Sınıf I ve iskeletsel Sınıf III maloklüzyonu bulunan bireylerin yumuşak doku ve kraniyofasiyal özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Tüm çalışma grubu, 8-32 yaş aralığında bulunan toplam 158 hastadan oluşmaktadır. Hastalar, 53'ü iskeletsel Sınıf I, 54'ü iskeletsel Sınıf III, 29'u TTDDY ve 22'si ÇTDDY bulunan hasta olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Tüm hastaların lateral sefalometrik radyografileri ile 3B stereofotogrametrik yumuşak doku kayıtları üzerinde analizler yapılmıştır ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda, dudak damak yarığı (DDY) ile Sınıf III ortognatik cerrahi alt gruplarının karşılaştırması, TTDDY grubunda simetri karşılaştırması ve sefalometrik analizler ile 3B yumuşak doku analizi (ÜBYDA) eş ölçümlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bulgular: Sınıf III bireylerde burun deformiteleri izlenmezken, DDY'li bireylerde, burun ve üst dudak deformitelerinin yaygın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to compare the soft tissue and craniofacial characteristic of individuals with nonsyndromic unilateral cleft lip palate, bilateral cleft lip palate, skeletal Class I and skeletal Class III malocclusion using 3D facial imaging. Method: The entire study group consisted of a total of 158 patients aged 8-32 years. 53 of the patients have skeletal class I malocclusion, 54 of them have class III malocclusion, 29 of them have unilateral cleft lip palate and 22 of them have bilateral cleft lip palate. Lateral cephalometric radiographs and 3D stereophotogrammetry recordings of all patients were compared between the groups. Besides, comparison of the orthognathic surgery subgroups, comparison of symmetry in the unilateral cleft lip palate group and comparison of co-measurements of cephalometric analyzes and 3D analysis were performed. Results: While nasal deformities were not observed in Class III group, nose and upper lip deformities were common in cleft lip palate group.