Investigation of the significance of periodicity information in speaker identification
Konuşmacı tanımlamada periyodiklik bilgisinin öneminin araştırılması
  1. Tez No: 176881
  2. Yazar: SEÇİL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında konuşmacı doğrulama amacıyla kullanılan öznitelikler, özellikle de periyodiklik ve aperiyodiklik bilgisinin kullanımı araştırılmıştır. Ses sinyalinden periyodiklik ve aperiyodiklik bilgisinin elde edilmesi amacıyla bir yazılım sistemi oluşturulmuştur. Periyodiklik ve aperiyodiklik bilgisi 16 kanallı bir filtre kullanılarak, kanal çıktılarının ilgili çerçeve içerisinde o çerçeveye ait pitch bilgisine göre analiz edilmesiyle elde edilmiştir. Her bir çerçevenin pitch bilgisi yine periyodiklik algoritmaları ile hesaplanmıştır. Seçilen kişilerin analiz edilen harfleri, Parzen Window tekniği kullanılarak modellenmiştir. Oluşturulan metod, farklı sesler için kullanılabilirliğinin anlaşılması amacıyla farklı seslerde test edilmiştir. Periyodiklik bilgisi ayrıca MFCC bilgisi ile birlikte kullanılarak, konuşmacı tanıma problemine yaptığı katkı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; general feature selection methods and especially the use of periodicity and aperiodicity information in speaker verification task is searched. A software system is constructed to obtain periodicity and aperiodicity information from speech. Periodicity and aperiodicity information is obtained by using a 16 channel filterbank and analyzing channel outputs frame by frame according to the pitch of that frame. Pitch value of a frame is also found by using periodicity algorithms. Parzen window (kernel density estimation) is used to represent each person?s selected phoneme. Constructed method is tested for different phonemes in order to find out its usability in different phonemes. Periodicity features are also used with MFCC features to find out their contribution to speaker identification problem.