Multiple target tracking using multiple cameras
Birden fazla kamera ile çoklu hedef takibi
  1. Tez No: 176882
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Video gözetimi, bankalar, mağazalar, kalabalık alanlar ve sınırlar gibi güvenlik hassasiyeti olan bölgelerde uzun süredir kullanılmaktadır. Bilgisayar hızındaki artış, ucuz ve yüksek kapasiteli depolama aygıtları ve yüksek hızlı ağ altyapıları, ucuz, çoklu kameralı video gözetim sistemlerine olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, birden fazla kamera kullanılarak çoklu hedef takibi problemi sunulmuştur. Kameralar, gördükleri alanların bir kısmı üst üste gelecek şekilde yerleştirilmiştir. Hareket eden nesneleri arka plan görüntüsünden ayırmak için, aydınlanma değişimi ve sallanan ağaçlar gibi dinamik görünüm değişikliklerine ve periyodik hareketlere uyum sağlayan dinamik arka plan modelleme algoritması sunulmuştur. Ön plan görüntüsü ayrıldıktan sonra takip edilen nesnelerin elde edilmesi için morfolojik işlemler ve bağlı eleman analizi kullanılmıştır. Hedef takibi sırasında Kalman süzgecine ek olarak aktif dış çevritlerden yararlanılmıştır. Ana takip algoritması olarak önce tek kamera için kural tabanlı bir takip algoritması geliştirilmiştir. Daha sonra bu algoritma çoklu kamera sistemine uygun olacak şekilde genişletilmiştir. Uygulanan ve önerilen metotlarla ilgili sonuçlar detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Video surveillance has long been in use to monitor security sensitive areas such as banks, department stores, crowded public places and borders. The rise in computer speed, availability of cheap large-capacity storage devices and high speed network infrastructure enabled the way for cheaper, multi sensor video surveillance systems. In this thesis, the problem of tracking multiple targets with multiple cameras has been discussed. Cameras have been located so that they have overlapping fields of vision. A dynamic background-modeling algorithm is described for segmenting moving objects from the background, which is capable of adapting to dynamic scene changes and periodic motion, such as illumination change and swaying of trees. After segmentation of foreground scene, the objects to be tracked have been acquired by morphological operations and connected component analysis. For the purpose of tracking the moving objects, an active contour model (snakes) is one of the approaches, in addition to a Kalman tracker. As the main tracking algorithm, a rule based tracker has been developed first for a single camera, and then extended to multiple cameras. Results of used and proposed methods are given in detail.