3D finite element simulation of steel quenching in order to determine the microstructure and residual stresses
İç yapı ve kalıntı gerilimlerin belirlenmesi için çeliklere su verme işleminin 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile benzetimi
- Tez No: 176891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL HAKAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Malzemeler, ısıl işlemler sırasında değişik ölçeklerde meydana gelen eşzamanlı içyapısal değişimler ve mekanik etkileşimlere neden olan ısınma ve soğuma süreçlerine maruz kalırlar. Bu işlemlerin modellenmesi, malzeme özelliklerindeki sert değişimler, faz dönüşümleri, karmaşık bağdaştırmalar ve sınır koşulları gibi güçlükleri ele almayı gerektirir. Bu çalışmada metal ve alaşımların ısıl işlemler sırasında maruz kaldığı sıcaklık geçmişi, iç yapı ve gerilimlerin oluşumu ve gelişimini öngörebilen, sonlu elemanlar yöntemi esaslı bir matematiksel çerçeve geliştirilmiştir. Bu çerçeve, ticari bir sonlu elemanlar yazılımı olan MSC.Marc® 'a kullanıcı altrutinleri vasıtasıyla entegre edilmiştir. Modelin doğruluğu eksentrik delik açılmış çelik silindirlere su verilmesi işleminin benzetimi ile teyit edilmiştir. Benzetimlerden elde edilen sonuçlar Tarama Elektron Mikroskobu (SEM) incelemeleri ve X Işınları Kırınımı (XRD) kalıntı gerilim ölçümleri vasıtasıyla doğrulanmıştır. Sonuçlar geliştirilen çerçevenin içyapı ve kalıntı gerilimi dağılımlarını güvenilir ve dikkate değer bir doğrulukla öngörebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the course of thermal treatments, materials are usually subjected to continuous heating and cooling cycles during which microstructural evolution and mechanical interactions occur simultaneously at different length and time scales. Modeling of these processes necessitates dealing with inherent complexities such as large material property variations, complex couplings and boundary conditions, coupled heat and mass transfer mechanisms and phase transformations. In this study, a mathematical framework based on finite element method (FEM) capable of predicting temperature history, evolution of phases and internal stresses during heat treatment of metals and alloys was developed. The model was integrated into the commercial FEA software MSC.Marc® by user subroutines. The accuracy of the model was verified by simulating the quenching of eccentrically drilled steel cylinders. Simulation results were justified via SEM observations and XRD residual stress measurements. According to the results, the model can effectively predict the trends in the distribution of microstructure and residual stresses with a remarkable accuracy.