Higher order levelable MRF energy minimization via graph cuts
Cizge kesileri temelli yüksek dereceli düzeylenebilir MRA minimizasyonu
- Tez No: 176892
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İkili Markov rasgele alan enerjilerinin bir türünü küçülten görüntülerin bir özelliği sunuldu ve ispatlandı. Bu özellik kullanılarak yüksek dereceli, düzeylenebilir MRA enerjilerinin düzeylerini küçülten görüntüler yığınının monoton bir yığın olduğu ve bu görüntülerin MRA enerjisini küçültmek üzere birleştirilebileceği gösterildi. Bahsi geçen ikili MRA enerjilerinin ikinci ve üçüncü dereceden olanlarının uygun tasarlanmış çizgeler üzerinde uygulanan maksimum akış/minimum kesi algoritmalarıyla kesin ve etkili biçimde küçültülebileceği son gelişmelerle bilinmektedir. Bunların yardımıyla ikinci ve üçüncü dereceden düuzeylenebilir MRA enerjilerini küçülten ve bir dizi maksimum akış/minimum kesi hesaplamasından oluşan bir algoritma önerildi ve bu algoritmanın görüntü iyileştirme üzerine bazı uygulamaları sunuldu.
Özet (Çeviri)
A feature of minimizing images of a class of binary Markov random field energies is introduced and proved. Using this, the collection of minimizing images of levels of higher order, levelable MRF energies is shown to be a monotone collection. This implies that these images can be combined to give minimizing images of the MRF energy itself. Due to the recent developments, second and third order binary MRF energies of the mentioned class are known to be exactly minimized by maximum flow/minimum cut computations on appropriately constructed graphs. With the aid of these developments an exact and efficient algorithm to minimize levelable second and third order MRF energies, which is composed of a series of maximum flow/minimum cut computations, is proposed and applications of the proposed algorithm to image restoration are given.