Students' perceptions of English-medium instruction at higher education level in Turkey
Türkiye'de üniversite düzeyindeki öğrencilerin İngilizce öğretim dili hakkındaki algıları
  1. Tez No: 679231
  2. Yazar: SİNEM DERİNBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Küreselleşme ve uluslararasılaşma sürecine ayak uydurmak amacıyla yüksek öğretim kurumları, uluslararası alanda eğitim uygulamalarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu durumda, ortak dil olan İngilizce, eğitim aracı haline geldi ve sonuç olarak İngilizce eğitim veren (EMI) programların sayısı arttı. Bu nedenle, bu çalışma, derslerin İngilizce öğretilmesinin doğasını ortaya çıkarmayı ve öğrencilerin İngilizce eğitim uygulamasına ilişkin algıları ve İngilizce eğitimin, Türkiye'deki yükseköğretim düzeyinde dil yeterliliği ve içerik öğreniminde öğrenci başarısı üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Katılımcıların alandaki deneyimlerine odaklanan verilerin toplanması için Doğuş Üniversitesi'nde, İngilizce eğitim veren farklı programlardan 15 öğrenci ile kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Nitel araştırma tasarımı benimsenmiş ve sonuçlar kodlanarak ve sınıflandırılarak analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların İngilizce bilmeyi bir dünya vatandaşı olmanın ön koşulu olarak görmesine ve İngilizce eğitim uygulamalarını tercih etmesine rağmen, öğrencilerin İngilizce olarak verilen derslerde birçok zorlukla karşılaştıklarından, İngilizce eğitimin içerik öğrenimi ve akademik performans üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar ayrıca, öğrencilerin fakülte derslerine önceden hazırlanabilmeleri için, hazırlık okulu müfredatının ve içeriğinin fakültelerin ihtiyaçları ile uyumlu olması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Intending to keep up with the globalization and internationalisation process, higher education institutions aim to enhance their educational practices on international ground. This being the case, English, a lingua franca, has become the medium of instruction (EMI) and consequently, the number of EMI programmes has been increased. Therefore, the present study aims to find out the nature of EMI use and investigate the students' perceptions of EMI implementation as well as its effects on students' success at English language proficiency and content learning at the tertiary level in Turkey. In order to collect data, which necessarily focuses on the participants' experiences in the field, a semi-structured questionnaire consisting of close and open-ended questions has been conducted with 15 students from different EMI programmes at Doğuş University. A qualitative research design has been adopted and the results have been analysed by coding and categorising. The findings reveal that although the participants consider knowing English as a prerequisite for being a global citizen and favour EMI implementations, EMI has a negative impact on content learning and academic performance as students face a great deal of challenges in the lessons delivered in English. Results also present that the preparatory school curriculum and content should be aligned with the needs of faculties so that the students are able to prepare for the field of study in advance.