Preference-based flexible multiobjective evolutionary algorithms
Tercihe dayalı esnek çok amaçlı evrimsel algoritmalar
  1. Tez No: 176897
  2. Yazar: İBRAHİM KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada çok amaçlı eniyileme problemlerinin etkin yüzeylerine yaklaşmayı amaçlayan bir çok amaçlı evrimsel algoritma geliştirilmiştir. Algoritma, problemlerin gerçek etkin yüzeylerine yaklaşırken popülasyonundaki çözümleri yüzey üzerinde iyi dağıtmaktadır. Bunu yaparken dıştan dağılım sağlama mekanizması yerine algoritmanın alan kontrol özelliği kullanılmaktadır. Böylece önemli miktarda hesaplama verimliliği sağlanmaktadır. Algoritma yaygın kullanılan test problemleri üzerinde denenmiş ve başarımı literatürdeki diğer çok amaçlı evrimsel algoritmalar ile karşılaştırılmıştır.Etkin yüzeyin tamamına yaklaşmanın yanı sıra, aramayı karar vericinin ilgilendiği alanlara yöneltmeyi amaçlayan bir tercih entegrasyonu mekanizması geliştirilmiştir. Bu mekanizmaya dayalı olarak yukarıda belirtilen algoritmanın iki çeşidi önerilmektedir. Bunlardan ilki bütün tercih bilgilerini çözüm sürecinin başında almaktadır. Diğeri ise karar verici ile eniyileme sürecinde etkileşimde bulunarak istenilen alanlara yönelmektedir. İki ve üç amaçlı problemler üzerinde yapılan testlerin sonucunda, algoritmaların istenilenalanlara başarıyla yaklaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study,we develop an elitist multiobjective evolutionary algorithm for approximating the Pareto-optimal frontiers of multiobjective optimization problems. The algorithm converges the true Pareto-optimal frontier while keeping the solutions in the population well spread over the frontier. Diversity of the solutions is maintained by the territory de ? ning property of the algorithm rather than using an explicit diversity preservation mechanism. This leads to substantial computational efficiency. We test the algorithm on commonly used test problems and compare its performance against well-known benchmark algorithms.In addition to approximating the entire Pareto-optimal frontier, we develop a preference incorporation mechanism to guide the search towards the decision maker?s regions of interest. Based on this mechanism, we implement two variants of the algorithm. The ? rst gathers all preference information before the optimization stage to ? nd approximations of the desired regions. The second one is an interactive algorithm that focuses on the desired region by interacting with the decision maker during the solution process. Based on tests on 2- and 3-objective problems, we observe that both algorithms converge to the preferred regions.