Integrated procurement and transportation planning for purchased components: A case study
Satınalınan komponentler için entegre tedarik ve taşıma planlaması: Bir vaka çalışması
- Tez No: 176898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF MERAL, YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 547
Özet
Bu çalısma dayanıklı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren birüreticiye satın alınan parçalar için entegre tedarik ve tasıma planlamasısistemi kurmayı amaçlamaktadır. Nakliye maliyetleri ve talebin yapısınedeniyle problemimiz dinamik talep toplu siparis probleminin degisik birseklidir. Problem, toplu tasıma avantajlarını kullanarak sınırlı bir planlamadönemi içinde olusan tüm envanter tutma ve nakliye maliyetlerinintoplamını en azlayacak bir siparis politikası belirlemektir. Satınalınankalemlerin satınalma ve nakliye kararları için toplu tasıma maliyetlerininfaydalarını kullanacak bir matematiksel model olusturulmustur.Problemimize ?iyi çözüm? elde etmek için iki fazli bir çözüm yöntemiönerilmektedir. Önerilen çözüm yöntemi geçmis dönemlerdeki talep verilerive yapay veriler kullanılarak mevcut durum ile karsılastırılmıstır. Sonuçolarak ilk faz problemi optimal olarak çözülememesine ragmen önerilenyöntemin toplam tasıma ve envanter tutma maliyetlerini düsürdügügösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about an integrated procurement and transportation planningsystem for purchased components of a consumer-durables manufacturer.Due to transportation cost structures and demand characteristics ourproblem can be classified as a variant of the dynamic-demand jointreplenishment problem. The problem is to determine the replenishmentpolicy using the advantages of coordinated transportation of items that willminimize the sum of total inventory holding and tranportation costs over afinite planning horizon. A mathematical model is formulated for purchasingand transportation decisions for the purchased items using the advantage ofjoint transportation costs. A two-phased solution method is proposed inorder to obtain a ?good solution? for the problem. The proposed solutionmethod is compared with the current practice for different probleminstances using retrospective data and created data. As a result it is shownthat proposed method decrease the total inventory and transportation cost ofthe system even though the first aggregate problem can not be solved tooptimality.