Optimum topological design of geometrically nonlinear single layer lamella domes using harmony search method
Harmoni arama yöntemi kullanılarak geometrik yönden doğrusal olmayan tek katmanlı yapraksı kubbelerin optimum topoloji boyutlandırması
- Tez No: 176926
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET POLAT SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tek katmanlı yapraksı kubbeler için harmoni arama yöntemine dayalı optimum topoloji tasarım algoritması sunulmaktadır. Bir müzisyenin daha iyi bir müzikal sunum arayışı içinde uygulamaya çalıştığı müzikal performans sürecine benzetilen harmoni arama yöntemi yakın geçmişte geliştirilen bir sayısal optimizasyon tekniğidir. Caz doğaçlaması, optimum çözüme ulaşmaya çalışan optimum tasarım sürecine benzer şekilde, müzikal açıdan tatmin edici uyumu bulmaya çabalar. Geliştirilen optimum tasarım algoritması, LRFD-AISC (Load and Resistance Factor Design-American Institute of Steel Construction)`ye uygun olan davranış ve performans sınırlayıcılarını uygular. Optimum halka sayısı, tepe yüksekliği ve boru şeklindeki kesitler kubbe için tasarım değişkenleridir. Her grupta aynı kesitlerin seçilebilmesi için eleman gruplandırmasına izin verilmiştir. Geliştirilen tasarım algoritması, bağlantı noktalarının ve eleman numaralandırılmalarının ve bağlantı noktalarının koordinat hesaplarının otomatik olarak yapılmasını kapsayan, kubbenin geometrik verilerini oluşturan bir yordama sahiptir. Kubbe yapılarda, narinlikten ve kusurların var olmasından dolayı bu yapıların dış yükler altında vereceği tepkiyi tahmin ederken geometrik doğrusalsızlığı göz önüne almak gerekmektedir. Dikkate alınan tasarım örnekleri sunulan algoritmanın etkinliğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Harmony search method based optimum topology design algorithm is presented for single layer lamella domes. The harmony search method is a numerical optimization technique developed recently that imitates the musical performance process which takes place when a musician searches for a better state of harmony. Jazz improvisation seeks to find musically pleasing harmony similar to the optimum design process which seeks to find the optimum solution. The optimum design algorithm developed imposes the behavioral and performance constraints in accordance with LRFD-AISC. The optimum number of rings, the height of the crown and the tubular cross-sectional designations for dome members are treated as design variables. The member grouping is allowed so that the same section can be adopted for each group. The design algorithm developed has a routine that build the data for the geometry of the dome automatically that covers the numbering of joints, and member incidences, and the computation of the coordinates of joints. Due to the slenderness and the presence of imperfections in dome structures it is necessary to consider the geometric nonlinearity in the prediction of their response under the external loading. Design examples are considered to demonstrate the efficiency of the algorithm presented.