Geology and joint analysis of the Derinkuyu and Kaymaklı underground cities of Cappadocia, Turkey
Kapadokya bölgesi (Türkiye) Derinkuyu ve Kaymaklı yer altı şehirlerinin jeolojisi ve çatlak analizi
- Tez No: 176931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Jeoloji Mühendisliği, Archeology, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez ignimbrit'lerde oluşan eklemler ile bu birimlerde kazılmış yeraltı şehirleri arasındaki ilişkiyi ve yeraltı şehirlerinin hangi ignibritlerde yer aldıklarını tespit etmeyi amaçlar. Oda pozisyonları, duvar doğrultuları ve eklem doğrultuları çalışmada kullanılan verilerdir. Tanımlanan ilişkiyi inceleme amacıyla Kapadokya'da iki yeraltı şehri (Derinkuyu ve Kaymaklı) seçilmiştir. Birinci şehirde 46, ikincisinde 64 odadan alınan veriler duvar ve eklem yönlerini, eklemlerin oda içindeki konumunu ve eklemelerin yoğunluğunu şehir ve kat bazında incelemek için analiz edilmiştir.Analizlerden çıkarılan sonuçlar şunlardır: 1) Derinkuyu yeraltı şehri Kızılkaya, Kaymaklı yeraltı şehri ise Gördeles ignimbritinde yer almaktadır, 1) Yeraltı şehirlerinde güneşten istifade amaçlanmadığından duvarlar ve kapıların doğrultuları her yönde dağınıktır, 2) Kızılkaya ve Gördeles ignimbritlerinin arazide ölçülen kalınlıkları sırasıyla 13.5 and 34 metredir. Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerinin muhtemel derinlikleri ise sırasıyla 40 ve 25 metredir, 3) Odalar ve çatlaklar düzensiz bir dağılım göstermektedirler, 4) Oluşturulan duvarların eklemlere dik açıyla gelmesinden kaçınılmıştır, 5) Kaymaklı'da eklem yoğunluğu aşağı katlardan yukarı doğru artarken, Derinkuyu'da bu durum tam tersidir, 6) Kızılkaya ignimbritinin arazide ölçülen çatlak yoğunluğu Derinkuyu yeraltı şehrindekinden daha fazladır. Benzer şekilde Gördeles ignimbritinin arazide ölçülen çatlak yoğunluğu Kaymaklı yeraltı şehrindekinden daha fazladır, 7) Kızılkaya ignimbritinin çatlak yoğunluğu hem arazide hem de yeraltında Gördeles ignimbritinin çatlak yoğunluğundan fazladır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to detect the ignimbrite units in which the underground cities were carved and the relationship between the joints in these ignimbrites and the walls of underground cities. Orientation of rooms, directions of walls and joints are input data used in the study. Two sites in Cappadocia (Derinkuyu and Kaymaklı) are selected to investigate the relationship. Measurements taken from 46 rooms of Derinkuyu and 64 rooms of Kaymaklı are analyzed for the room and joint directions, joint locations in the room and joint densities. The density analyses are also performed in the field for Kızılkaya and Gördeles ignimbrites.Conclusions derived from the analysis are: 1) Derinkuyu is carved within Kızılkaya and Kaymaklı is carved within Gördeles ignimbrite, 2) The thickness of Kızılkaya and Gördeles ignimbrites observed 13.5 and 34 m, respectively, in the field. The probable thickness of Derinkuyu and Kaymaklı underground cities are 40 and 25 m, respectively, 3) The rooms and the joints are oriented arbitrarily, 4) Forming the room walls that are perpendicular to joints were not preferred, 5) The joint densities in Derinkuyu show ascending tendency, while the joint densities in Kaymaklı have descending tendency from top to ground floors, 6) The joint density of Kızılkaya in the field is higher than the joint density in Derinkuyu underground city. Similarly, the joint density of Gördeles in the field is higher than the density of Kaymaklı underground city, 7) The joint density of Kızılkaya ignimbrite is higher than Gördeles ignimbrite in both field and underground measurements.