Computer modeling of the initial cavern for Beypazarı trona ore on the basis of leaching rates,insoluble contents and thickness of trona layer
Beypazarı trona cevherinde başlangıç kavernasının çözünme hızlarına, safsızlık içeriğine ve trona damarı kalınlığına bağlı olarak bilgisayar modellemesi
  1. Tez No: 176932
  2. Yazar: İLKAY TUNÇAY SAYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN AROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Beypazarı'nda bulunan Trona cevheri, yön kontrollü sondaj teknolojisi kullanılarak birleştirilmiş kuyu çiftlerinden oluşan çözelti madenciliği yöntemi ile işletilmektedir. Bu tez, yeraltında oluşan başlangıç kavernası (dik kaverna) boyutlarının yatay ve düşey çözünme hızlarına bağlı olarak bilgisayar modellemesi (marka: WinUbro/Polonya) ile belirlenmesini kapsamaktadır. Çözünme hızları maden yatağından alınan trona karot numuneleri kullanılarak belirlenmiştir. Trona damarları safsızlığı ve kalınlığının, çözücü sıcaklığının başlangıç kavernası üzerine etkileri irdelenmiştir. Bu çalışmanın sonucu, kalınlık ve safsızlık bakımından daha kaliteli trona damarlarında, daha büyük kavernalar oluşturmanın mümkün olduğunu göstermiştir. %20 safsızlık içeriğine sahip 1 m kalınlığındaki trona damarında kuyu çifti birleşmesinin sağlanabilmesi için gerekli olan 6 m çapında kaverna oluşturmanın mümkün olduğu görülmüştür. Diğer taraftan, etkin çözündürme zamanının esas olarak çözücü sıcaklığına bağlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trona ore located in Beypazarı is extracted by solution mining method with well pair connected by directional drilling technology. This thesis covers the determination of the dimensions of the initial (vertical) caverns formed in underground by use of a computer modeling (trademark: WinUbro/Poland) on the basis of horizontal and vertical leaching rates. The leaching rates were determined using the trona core samples from the ore deposit. The effect of insoluble content and the thickness of trona layer and solvent temperature on the initial cavern dimension were studied. The outcome of this study showed that the better the trona layer quality from the point of view of thickness and insoluble content, the wider the vertical cavern size is. In 1 m thick trona layer with 20% insolubles, it is possible to develop caverns of 6 m width, which is the minimum size for well pair connection. On the other hand, it is determined that the effective leaching time depends mainly on solvent temperature.