Modeling of tempering of frozen potato puree by microwave, infrared assisted microwave and ohmic heating methods
Dondurulmuş patates püresinin mikrodalga, kızılötesi destekli mikrodalga ve ohmik ısıtma yöntemleri ile çözdürülmesinin modellenmesi
  1. Tez No: 176939
  2. Yazar: NADİDE SEYHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜM ŞUMNU, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin ana amacı, mikrodalga ve kızılötesi destekli mikrodalga yöntemleriile sırasında dondurulmus gıda örneginin içindeki sıcaklık dagılımını tahmin edecekbir model gelistirmektir. Çalısmanın bir diger amacı, dondurulmus gıdalarınmikrodalga, kızılötesi destekli mikrodalga, ve ohmik ısıtma yöntemleri ileçözdürülme sürelerinin karsılastırılmasıdır. Tüm çalısmalarda gıda örnegi olarakdondurulmus patates püresi kullanılmıstır.Mikrodalga ile çözdürme çalısmaları için üç farklı mikrodalga güç seviyesi(%30, %40, ve %50) kullanılmıstır. Kızılötesi destekli mikrodalga ile çözdürmeçalısmaları için üç farklı mikrodalga güç seviyesi (%30, %40, ve %50) ile üç farklıkızılötesi güç seviyesinin (%10, %20, ve %30) kombinasyonları kullanılmıstır.Kontrol olarak örnek 4°C'de bekletilerek çözdürülmüstür. Mikrodalga ve kızılötesigüç seviyelerindeki artıs çözdürme süresini kısaltmıstır. Ohmik çözdürme yöntemiile yapılan çalısmalarda üç farklı frekans (10 kHz, 20 kHz, ve 30 kHz) ve üç farklıtuz konsantrasyonu (%0.50, %0.75, ve %1.00) kullanılmıstır. Frekans ve tuzkonsantrasyonundaki artıs da çözdürme süresini kısaltmıstır.Dondurulmus gıdaların mikrodalga ve kızılötesi destekli mikrodalgayöntemleri ile çözdürülmesi sonlu fark yöntemi kullanılarak modellenmistir. Buamaçla dondurulmus patates püresinin ısı kapasitesi ve dielektrik özelliklerininzamana göre degisimi ölçülmüstür. Örnegin içindeki ısı dagılımı modellenmis vetahmin edilen sıcaklıklar deneysel sonuçlarla karsılastırılmıstır. Tahmin edilensonuçlar deneysel veriler ile iyi uyum göstermistir (r2 > 0,985). Ohmik, mikrodalga,ve kızılötesi destekli mikrodalga yöntemleri kullanıldıgında çözdürme sürelerinikontrole göre sırasıyla %75, %90, ve %95 azaltmak mümkün olmustur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to develop a model that can predict thetemperature profile inside a frozen food sample during microwave tempering andinfrared assisted microwave tempering processes. Another goal of the study is tocompare the tempering time of frozen foods by using microwave, infrared assistedmicrowave, and ohmic heating methods. Frozen potato puree was used as the foodsample for all studies.Three different microwave power levels (30%, 40%, and 50%) were used formicrowave tempering studies. Three different microwave power levels (30%, 40%,and 50%) and three different infrared power levels (10%, 20%, and 30%) werecombined for infrared assisted microwave tempering. As a control, tempering wasdone by keeping the sample at 4°C. The increase in microwave power level andinfrared power level reduced tempering time in infrared assisted microwavetempering. For the ohmic tempering studies, three different frequencies (10 kHz, 20kHz, and 30 kHz) and three different salt contents (0.50%, 0.75%, and 1.00%) wereused. The increase in frequency of ohmic heating and salt content also decreasedtempering times.Microwave tempering and infrared assisted microwave tempering of frozenfoods were simulated by using finite difference method. For this purpose, the changein heat capacity and the dielectric properties of frozen potato puree with respect totime were measured. The temperature distribution inside the sample was modeled,and the predicted results were compared with experimental results. The predictedtemperatures showed good agreement with the experimental data (r2 > 0.985). It waspossible to decrease tempering times by about 75%, 90%, and 95% using ohmic,microwave, and infrared assisted microwave tempering methods, respectively ascompared to control.