Ev ve iş yeri otomasyonunun uzaktan çoklu yöntemle sağlanması
A multichannel remote controller for home and office automation
  1. Tez No: 176967
  2. Yazar: ARMAĞAN ÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada ev ve işyeri otomasyonunun uzaktan çoklu yöntemle sağlanması amaçlanmıştır. Bu alanda yapılan önceki çalışmalarda uzaktan denetim ayrı ayrı kanallar üzerinden yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada ise var olan denetim yöntemleri birleştirilerek birden çok kanalla uzaktan erişim sağlanması amaçlanmıştır. Bu erişim seçenekleri arasında web sitesi, el bilgisayarı, akıllı telefon, kısa mesaj ve çevirmeli telefon yer almaktadır. Uzaktan denetim metotları sayesinde kullanıcıya mekan ve zamandan bağımsız, sisteme kolay ve esnek ulaşma olanağı sağlanabilir.Bu doğrultuda yazılım ve donanım tabanlı bir sistem geliştirilmiştir. Yazılım .NET platformu ve çok katmanlı mimari yapı kullanılarak geliştirilmiştir. Donanım olarak sunucu ve mikrodenetleyici devresi kullanılmıştır. Erişim metotlarından sisteme gelen bilgiler sunucu veritabanında toplanmaktadır. Çoklu denetim kanalları sistem erişim yöntemleri detayları ile sunulmuştur.Tasarlanan sistem sayesinde çoklu yöntemle uzaktan kontrolün etkili bir şekilde kullanılması deneysel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to achieve home and business automation systems with multichannel remote controller methods. Other similar studies in this field have managed the remote control from different channels separately. In this study existing controlling methods combined and managed the remote control with multichannel. Web site, PDA, smarthphone, SMS and telephone line are among these access channels. With multichannel remote controller methods users have the possibility to reach the system by an easy and flexible way in any time or any place.With consideration of system requirements; a software and hardware based system has been developed. Software has been developed with .NET platform and n-tier architecture. Hardware components include server and microcontroller circuit. Client devices requests have been collected on a server database. Client devices, remote automation system access methods have been presented in details.By means of the designed system; an efficient usage of multichannel home and business automation have been experimentally analysed.