Ev veya işyeri otomasyonunun uzaktan telefon aracıyla sağlanması
  1. Tez No: 55241
  2. Yazar: HAMİT ARDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
EV VEYA İŞYERİ OTOMASYONUNUN UZAKTAN TELEFON ARACIYLA SA?LANMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ (ELEKTRONİK-BİLGİSAYAR E?İTİMİ) Humid ARDAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZET Bu çalışmada evde veya işyerinde bulunan Elektrikli veya Eletromekanik cihaz ve sistemlerinin kontrolünün, herhangi bir yerden telefon seti ve hatları üzerinden yapılması hedeflenmiştir. İstenilen yerden ev veya işyeri aranarak telefon tuşlarından verilen komutlarla açma, kapama şeklindeki uzaktan kontrol işlemi sağlanmaktadır. Kontrol edilmesi istenilen yerde verilen komutları işleme koymak için Telefon setine paralel bağlanan bir kontrol ünitesi düşünülmüştür. Bu doğrultuda örnek bir uygulama devresi gerçekleştirilmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
II A PHONE BASED REMOTE CONTROLLER FOR HOME AND OFFICE AUTOMATION (M.Sc. Thesis) Hamid ARDAM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1996 ABSTRACT In this study, it is aimed that the control of mains-powered loads at home or in office via telephone set and telephone lines. Any tone dialing telephone set may be used to send commands to the controling unit and remotly control a wide range of mains appliances at home and in office. Thus the commands are detected by remote control receiver which is paralled to telephone set. A practical circuit has been designed and positive results are obtained. Key Words : Remote Control, Telephone sets, Home and office Automation.