Askeri hastanelerde otomasyona yönelik arşiv ve tıbbi dokümantasyon merkezi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 30108
  2. Yazar: ENDERCAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
V- Ö Z E T Bu araştırmada sağlık: kayıtları ve tıbbi dokümanların kısa bir tarihçesi araştırılmış, saflık kayıtlarının neler olabileceği ve bu kayıtların hasta bakımından önemi, araştırma ve diğer bilimsel çalışmalardaki yerine değinilmiş, bu kayıt - ların bir merkezden yürütülebilmesi için sistem araştırması yapılmıştır. T.S.K. Askeri hastanelerinde otomasyonu gerçekleştir mek için sistem araştırması yapılmış; Askeri hastanelerde kurulacak arşiv ve tıbbi dokümantasyon merkezinin yeri, teşkilatı, dosyaların kapsamı, sıralanması, saklanması, istenildiği zaman hizmete sunulabilmesi için bilgisayara yönelik standart geliştirilmesi ve sistem çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın gayesi; hasta dosyaları ve merkezi arşiv konusunda sağlık personelinin dikkatinin çekilmesi ve konunun öneminin vurgulanması, Askeri Hastanelerde merkezi arşiv ve tıbbi dokümantasyon bölümünün kurulup işlerlik kazandırılması, bilgisayara geçiş aşamaları ve Hastane otomasyonunun gerçek - leş t irilmesidir. -47-
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY In this research, a short background of the health records and medical documents have been investigated, what may be the health recods and their importantance on the patients are pointed out and a system analysis is carried out in order to determine how to handle them through the same centre. A system research has been carried out in T.S.K. mi - litary Hospitals in order to establish otomation; A system re search has olso been carried out in order to determine where to keen the archives and where to lacate the madical documents centre arid olso to determine the content of the files and the ir arrangement as well as haw to keen and how and when to put them in service. The puroose of the research; To attract the attention of the health personal about the patient files. and the central archive and to emphasize the importance of the subject to set up the medical documents section to provide transition to the use of computers and to realize the hospital otomation. -48-