İçerik yönelimli programlama teknikleriyle veritabanından bağımsız uygulamalar geliştirme
Developing database independent applications by using context oriented programming techniques
  1. Tez No: 176972
  2. Yazar: FIRAT HASPİŞİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KARAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Gelişen yazılım sektöründe gün geçtikçe geliştirilen uygulamaların kapsamı genişlemekte ve karmaşıklığı artmaktadır. Günümüzde uygulama geliştirilirken yeniden kullanılabilir uygulama modüllerinin geliştirilmesi gerek zaman gerekse maliyetlerin düşürülmesi açısından son derece önem kazanmıştır.Yazılım sistemlerindeki karmaşıklık arttıkça İçerik / Bağlam Yönelimli Programlama ve Cephe Yönelimli Programlama ile geliştirilen çözümler daha popüler hale gelmiştir. Bu çözümler sayesinde yeniden kullanılabilir ve kolay yönetilebilir uygulama modülleri geliştirilebilmektedir.Bu çalışmada bahsedilen İçerik / Bağlam Yönelimli Programlama ve Cephe Yönelimli Programlama ile geliştirilen uygulama modüllerinin avantajları ve geliştirme teknikleri, Microsoft.Net C# teknolojisi kullanılarak incelenmiş ve çeşitli modüller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the complexity and and the scale of the applications increases in IT sector. Therefore the Decrease in time and costs make the concept of reusability more important.Context oriented and aspect oriented programming concepts become more popular with the increase in complexity of applications. Context oriented and aspect oriented programming concepts help to develop modules that are maintainable and reusable.In this study, C sharp programming language and Microsoft.NET Technology was used to consider the advantages and the development techniques of all application modules that are based on Context oriented and aspect oriented programming principles.